Polityka i Społeczeństwo

Apel do rządu, czy mocne uderzenie we władzę? Zaskakująca słowa kardynała Nycza

Apel do rządu, czy mocne uderzenie we władzę? Kardynał Kazimierz Nycz, podczas mszy z okazji Bożego Narodzenia, nawiązał do tysięcy covidowych zgonów.

Od miesiąca raporty Ministerstwa Zdrowia podają (wyłączając weekendy), że codziennie umiera około pół tysiąca Polaków z powodu zakażenia koronawirusem. Rząd wprowadza kosmetyczne obostrzenia, żeby pokazać jakiekolwiek działanie w walce z czwartą falą pandemii. Za rogiem czai się już piąte uderzenie wirusa spowodowane bardziej zaraźliwym Omikornem. Europejskie kraje są postawione na nogi, a w Polsce trwa sielanka. Jarosław Kaczyński stwierdził, że nie ma sensu wprowadzanie obostrzeń, skoro nie da się sprawić, by były stosowane. To brzmi jak wywieszenie białej flagi i rozłożenie czerwonego dywanu przed Omikornem.

Kard. Nycz pyta o konkrety

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz odprawił z okazji Bożego Narodzenia mszę w Bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Podczas nabożeństwa odniósł się do sytuacji epidemicznej w Polsce. Jego słowa można odczytywać, jako apel do rządu, a nawet jako mocne uderzenie w partię władzy za brak konkretów w przeciwdziałaniu skutkom epidemii. W słowach kard. Nycza można chyba nawet wyczytać potrzebę rozliczenia odpowiedzialnych za zaniechania.

Odpowiadamy za życie swoje i za zdrowie i życie innych. Jaka jest nasza odpowiedzialność pod tym względem w rodzinach, w miejscach publicznych, wobec naszych bliźnich? Kto odpowie za chorobę i niepotrzebną śmierć tak wielkiej liczby naszych rodaków, często wśród naszych najbliższych? Jak długo jeszcze można czekać na bardziej konkretne działania? – powiedział do wiernych kard. Nycz.

Uchodźcy

Duchowny poruszył także temat związany z uchodźcami. Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że papież Franciszek w przeddzień świąt Bożego Narodzenia zaapelował o konkretną pomoc dla uchodźców z Grecji i Włoch, którzy czekają na pomoc w obozach przejściowych – Ofiarujemy przyjęcie konkretnej liczby uchodźców. Uczynimy to i będzie to we współpracy z rządem, i będzie to ważny symbol miłości na te święta – chciałoby się powiedzieć: prezent na polski stół wigilijny – mówił metropolita warszawski.

Kardynał podkreślił, że uchodźcy mają “słuszne i moralne prawo” do oczekiwania od nas pomocy. Ponadto przyznał, że Kościół nie rozwiąże wszystkich problemów migracyjnych, ponieważ są one trudne i Kościół “nie od tego jest”.

Źródło: TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie