Polityka i Społeczeństwo

Andrzej Duda mocno przeholował? W sieci zawrzało

W trakcie obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach prezydent Andrzej Duda zaczął opowiadać o plotkach, jakie miały się pojawiać na temat obniżenia emerytur wypłacanych żołnierzom – “Pojawiły się przed uroczystościami jakieś horrendalne plotki, niestety obawiam się związane z polityką i kampanią wyborczą, że mają być obniżane uposażenia emerytalne dla polskich żołnierzy. Jest to absolutna wstrętna nieprawda. Jako prezydent nigdy nie podpiszę takiej ustawy (…)” – grzmiał.

Ten fragment prezydenckiego przemówienia wywołał spore poruszenie wśród dziennikarzy zajmujących się tematyką wojskową. Paweł Wroński z Gazety Wyborczej napisał na Twitterze, że nic o takich plotkach nie słyszał i pytał, czy coś jest na rzeczy? Edyta Żemła z Onet.pl napisała wprost o rodzącej się plotce, która teraz zacznie żyć swoim życiem i będzie elementem grania na emocjach, zwłaszcza przed wyborami. Andrzej Rozenek zamieścił zrzut ekranu z projektu ustawy, która była procedowana w Sejmie w 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Wieczorem okazało się, że to był błędny trop, jaki wskazał były poseł.

Rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski pytany w Polsat News, co prezydent miał na myśli oświadczył, że Andrzej Duda powołał się na informacje z… mediów społecznościowych i nie chodziło o ustawę, która jest w Sejmie“Pan prezydent odnosił się do innej sprawy. Otóż w ostatnich dniach pojawiły się w mediach społecznościowych takie informacje, takie wie Pan, przekazujemy dalej i mamy nadzieję, że tak nie jest, że oto trwają jakieś rozmowy na temat tego, żeby obniżyć emerytury żołnierzom którzy są na emeryturach, ale także emerytury małżonkom żołnierzy, którzy zginęli na misjach zagranicznych. I do tego właśnie faktu odnosił się pan prezydent (…)” – wyjaśnił gość programu.

Wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda powołał się na fake news lub całą sytuację sobie zmyślił dla doraźnych potrzeb politycznych. Obojętnie jak do tego się podejdzie, nie wystawia to najlepszego świadectwa otoczeniu prezydenta, ponieważ w tak ważnych przemówieniach warto się powoływać na sprawdzone informacje. Jeszcze gorszy jest scenariusz, w którym prezydent sam tworzy fake newsa i puszcza go w obieg, ale taką opcję jednak trudno dopuścić do siebie, bo to już byłby całkowity upadek tego urzędu. Zapewne lepiej patrzeć na to w kategoriach wprowadzenia Andrzeja Dudy w błąd przez doradców.

Smaczku wersji o posłużeniu się nieprawdziwą informacją dodaje fakt wprowadzenia w błąd swoich widzów przez TVP. Marek Świerczyński z Polityki zamieścił na Twitterze nagranie z przelotu samolotów w Katowicach, podczas którego z amerykańskich F-15 zrobiono włoskie F-35 z bazy lotniczej w Aviano we Włoszech. Strona polska jest aktualnie zainteresowana zakupem nowoczesnych myśliwców F-35. Dziennikarz Polityki wymownie opisał nagranie – “Niekompetencja, czy…”. Widać, że duch spektakularnego fake newsa Antoniego Macierewicza nadal unosi się nad armią. Były szef MON przekonywał w Sejmie o posiadanych informacjach na temat sprzedaży przez Egipt do Rosji francuskich mistrali za dolara. Oczywiście całość okazała się wymyślona przez rosyjskiego żartownisia i umieszczona w mediach społecznościowych. Umówmy się, że był to żartowniś.

Źródło: Polsat News

fot. flickr/KPRM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie