Gospodarka

Andrzej Duda produkuje prawnego bubla. Miliony Polaków będą bardzo zawiedzione

PiS cztery lata temu obiecał pomóc frankowiczom. Przez większą część swoich rządów realnie nic w tej sprawie nie zrobił. Sprawę w swoje ręce wziął prezydent Andrzej Duda. Efekt? Kancelaria Prezydencka chyba wyprodukuje spektakularnego bubla prawnego.

„Konfederacja Lewiatan wystąpi do Komisji Europejskiej z informacją, iż prezydencki projekt zawiera pomoc publiczną i Polska powinna dokonać jego notyfikacji do Komisji” – informuje dziś Business Insider.

Uważamy, iż kilka elementów projektu tzw. ustawy frankowej realizuje kryteria pomocy publicznej i zgodnie z prawem UE powinien on zostać przedstawiony do oceny Komisji Europejskiej (KE). Wśród nich wskazać można podział wpłaconych do Funduszu Konwersji i niewykorzystanych środków przez bank, możliwość rozłożenia na raty bankowych wpłat na Fundusz Konwersji, czy zwolnienie niektórych kredytodawców z konieczności dokonywania wpłat na Fundusz Konwersji – mówi portalowi Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan ds. rynku finansowego.

Skarga do Brukseli?

Lewiatan – niczym mityczny potwór – będzie się teraz śnił głowie państwa. Projekt ustawy dot. frankowiczów miał zapewne być powodem do dumy prezydenta. Teraz, jak widać, wzbudza kontrowersje. Eksperci uważają, że konstrukcja Funduszu Konwersji zawiera pomoc publiczną”. Dlatego sprawie ma przyjrzeć się Komisja Europejska. Zresztą to konieczne, ponieważ wejście w życie projektu ustawy bez zatwierdzenia pomocy publicznej przez KE może doprowadzić do tego, że kredytodawcy będą narażeni na zwrot przyznanych środków wraz z odsetkami. Efekt byłby katastrofalny dla gospodarki – uderzyłby w rynek finansowy, a nawet w Skarb Państwa.

Koalicja banków z Lewiatanem

Związek Banków Polskich stoi murem za Lewiatanem. Jego specjaliści też są zdania, że ustawa jest nieprzemyślana.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, szczególnie pan minister Mucha sprzeciwiali się głębszej analizie, wskazując, że jest opinia Rady Ministrów, z której wynika, że takich wątpliwości nie ma i nie powinno być. Trudno się z czymś taki zgodzić bowiem ZBP, jak i inne banki dysponują ekspertyzami prawnymi, z których wynika, że takie zarzuty są zasadne. To generuje duże zagrożenie, gdyby ta ustawa weszła w życie w takim kształcie, bowiem uznanie, że była to niedozwolona pomoc publiczna, rodziłaby negatywne skutki dla nas wszystkich. W mojej ocenie konieczność zbadania tej kwestii i wyrażenia opinii również przez KE jest jak najbardziej zasadne – powiedział Jerzy Bańka wiceprezes ZBP.

Pomagać, czy nie pomagać?

W debacie publicznej wciąż aktualny jest temat, czy frankowiczom w ogóle należy pomagać. PiS obiecał to zrobić i stąd wyżej opisane pomysły. Widać jednak, że są one raczej wykonywane w nerwowy w sposób, by tylko zdążyć przed wyborami. To nie sprzyja jednak odpowiedzialnemu rządzeniu.

Źródło: businessinsider.com

Fot. Shutterstock/Dagmara_K

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie