Polityka i Społeczeństwo

Andrzej Duda ma powód do zmartwień? Te dane pokazują, że jego reelekcja może być zagrożona

Choć prezydent Andrzej Duda nadal cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, w nowym sondażu IBRiS widać zmianę tego trendu. Ufa mu 44,5 proc. badanych, odmienne zdanie ma jednak 43,7 proc. respondentów. Nadal pozostaje politykiem, który budzi ogromne zaufanie Polaków, Pałac Prezydencki powinno jednak zaniepokoić to, że w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca ich liczba spadła o 4,3 pkt. proc., zaś tych nieufających wzrosła o 5,9 pkt. proc.

Podium

Na drugim miejscu na podium udało się stanąć premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Jemu z kolei ufa 41,9 proc. badanych, ale nie przepada za nim 49,9 proc. ankietowanych. Zaufanie do premiera spadło więc o 3 pkt. proc., liczba nieufających z kolei wzrosła aż o 6,8 pkt. proc.

Zaskakujące jest to, że na trzecim miejscu znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, który dotąd uchodził za jednego z najbardziej znienawidzonych polityków. Kaczyńskiemu ufa dziś 37,1 proc. badanych (o 0,5 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu). Brak zaufania wobec prezesa wyraża 55 proc. respondentów (wzrost o 4,1 pkt. proc.).

… i poza podium

Poza podium stoją Donald Tusk i debiutująca w takim sondażu Małgorzata Kidawa-Błońska. Byłemu liderowi PO ufa 31,6 proc. badanych (o 0,9 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem), innego zdania jest 50,9 proc. respondentów (spadek o 4,2 pkt. proc.). Posłance, którą Grzegorz Schetyna namaścił na kandydatkę na nową premier, ufa 30,3 proc. Polaków, nie ufa zaś 36,3 proc.

Zbigniew Ziobro obrywa chyba rykoszetem po aferze hejterskiej. Ufa mu 29,3 proc. badanych, czyli aż o 3,4 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Wyraźnie wzrosła z kolei liczba ankietowanych, która nie ufa ministrowi – jest ich 62,2 proc. To wzrost aż o 7,9 pkt. proc.

Bardzo duży wzrost zaufania odnotował Adrian Zandberg. Lider Razem cieszy się zaufaniem 24,6 proc. Polaków – to o 10,6 pkt. proc. więcej. Nie ufa mu 28 proc. badanych.

Stawkę w sondażu zamykają Paweł Kukiz, Włodzimierz Czarzasty i Janusz Korwin-Mikke. Ufa im odpowiednio 17,4; 14,5 i 6,5 proc. badanych. W przypadku Korwin-Mikkego brak zaufania deklaruje aż 72,9 proc. ankietowanych.

Sondaż przeprowadzono metodą CATI w dniach 6-7 września na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1100 badanych.

 Źródło: Onet

fot. Shutterstock/dominika zarzycka

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie