Polityka i Społeczeństwo

Alarm na Nowogrodzkiej! PiS notuje olbrzymi spadek poparcia, Kaczyński ma o czym myśleć [SONDAŻ]

Sejm, PiS
Flickr.com/PiS

Alarm na Nowogrodzkiej! W nowym sondażu CBOS poparcie parii rządzącej spadło poniżej 30 procent. O samodzielnej większości PiS nie ma co marzyć.

Takiego sygnału ostrzegawczego na Nowogrodzkiej nie mogą zlekceważyć. W najnowszym sondażu CBOS Zjednoczona Prawica zaliczyła olbrzymi – aż o 7 pkt. proc. – spadek poparcia.

Oddanie głosu na partię rządzącą deklaruje teraz 28 proc. ankietowanych. Drugą siłą w Sejmie byłaby Koalicja Obywatelska z 17-proc. poparciem, co oznacza wzrost o 2 pkt proc. Na trzecią w tym zestawieniu Polskę 2050 zagłosowałoby 12 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.).

Sejm uzupełniłyby Konfederacja z 8-proc. Poparciem i Lewica, która w tym sondażu balansuje na granicy progu wyborczego, ale uzyskuje potrzebne 5 proc. głosów. Poza parlamentem znalazłoby się PSL z zaledwie 3-proc. poparciem. Udział w wyborach deklaruje aż 74 proc. uprawnionych do głosowania.

Te wyniki oznaczają, że PiS nie może liczyć na samodzielną większość. Jedyną szasną na utrzymanie rządu byłaby koalicja z Konfederacją. A to nie jest dla PiS rozwiązanie – wcześniejsze wybory są Jarosławowi Kaczyńskiemu potrzebne po to, by pozbyć się krnąbrnych koalicjantów, a nie po to, by wchodzić w niepewne sojusze. Obecnie PiS ma nie ma stabilnej większości i każde głosowanie musi poprzedzać negocjacjami i obietnicami. Budowanie nowej koalicji nie zmieniłoby więc sytuacji Zjednoczonej Prawicy. Ale w obecnej formie też długo rządzić się nie da…

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie