Polityka i Społeczeństwo

Alarm dla PiS! Rośnie poparcie KO, maleje przewaga partii rządzącej. Wkrótce zmiana lidera? [SONDAŻ]

Prognozy pogody zapowiadają na ten tydzień burze. W badaniach opinii publicznej nawiedzają nas cyklicznie od ponad tygodnia.

Kolejny sondaż i kolejna burza. Tym razem badanie mówi do nas – proszę zapiąć pasy, bo na poważnie zaczęło się ściganie Zjednoczonej Prawicy. Pracownia IBRiS na zlecenie “Rzeczpospolitej”, zbadała aktualne preferencje wyborcze obywateli. Sondaż został przeprowadzony w dniach 31.07-01.08 20221 r. Frekwencja wyniosła 53,6 proc.

Pierwsze miejsce okupuje tradycyjnie Zjednoczona Prawica na którą chce głosować 33,6 proc. respondentów. W porównaniu z analogicznym badaniem IBRiS dla „Rzeczpospolitej” przeprowadzonym 19–20 czerwca PiS straciło 1,1 pkt proc. Koalicja Obywatelska zanotowała bardzo mocny wzrost i w tej chwili przyciąga do siebie 27,3 proc. wyborców. Przed powrotem Donalda Tuska poparcie dla niej we wspomnianym badaniu wynosiło zaledwie 13 proc.

Formacja Szymona Hołowni może liczyć na 11,1 proc. głosów. Miesiąc temu stronnictwo mogło się poszczycić wynikiem na poziomie 20,2 proc. Lewica otrzymała 9,1 proc. wskazań i stoi w miejscu. Poparcie dla Konfederacji znacząco stopniało i testuje poziom progu wyborczego – 5 proc. Miesiąc temu było to aż 10,3 proc. Władysław Kosiniak-Kamysz – jak to ma w zwyczaju – melduje się wyborcom z pięcioma procentami na koncie.

To kolejne badanie pokazujące, że Donald Tusk pozbierał “pływający elektorat” Koalicji Obywatelskiej. W pierwszym etapie po pojawieniu się na krajowym podwórku jasno wskazał wroga, postawił na polaryzację i tak wyglądają efekty. Podobną strategię miał w kampanii prezydenckiej Rafał Trzaskowski.

Teraz lider Platformy Obywatelskiej przechodzi do kolejnego etapu. W najnowszym wywiadzie dla tygodnika “Polityka” wskazał zarys programowy i punkty, które są dla niego fundamentalne. To m.in. przywrócenie stabilizacji finansowej, aby 500 plus nie zjadała inflacja. Kluczowym założeniem jest aktywna postawa wobec zmian klimatycznych, szkoła, sztuczna inteligencja, krótszy tydzień pracy czy cyfrowo-zielona gospodarka. Za cel stawia sobie także odbudowę pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie