Gospodarka

Agencja Moody’s ostrzega. Wiarygodność kredytowa Polski stoi pod znakiem zapytania. Wszystko przez wyrok TK

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński mówi, że unijne środki są nam niepotrzebne, bo weźmiemy kredyty. Tymczasem agencja Moody’s ostrzega Polskę.

Polska może brać pożyczki

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński mówi, że unijne środki są nam niepotrzebne, bo weźmiemy kredyty. Tego typu wypowiedzi szefa NBP mają związek z brakiem zielonego światła dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy, na podstawie którego mogą by uruchomione miliardy z Funduszu Odbudowy.

My bez środków unijnych, którymi teraz się nas szantażuje, jesteśmy w stanie doskonale zapewnić sobie ten dynamiczny rozwój. Tym bardziej, że duża część tych środków to pożyczka, my sami możemy pożyczki brać, jakie chcemy. Każdy nam da. My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy, jako kraj, ani jako Narodowy Bank Polski. Żadnej. To do nas przychodzi cały świat i chce od nas pożyczać – mówił Adam Glapiński na Kongresie 590.

Agencja Moody’s ostrzega

Adam Glapiński jest pewny swego, tymczasem agencja Moody’s w piątkowym komunikacie ostrzega obóz rządzący, że wiarygodność kredytowa Polski stoi pod znakiem zapytania. Podstawą do takich twierdzeń jest czwartkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego oraz wstrzymanie wypłat z Funduszu Odbudowy.

Jak tłumaczy agencja, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października pogarsza relacje Polski z UE, a to może skutkować kolejnymi opóźnieniami w wypłacie środków z Funduszu Odbudowy i niższym wzrostem PKB w 2022 r. – pisze Money.pl

W ocenie Moody’s, wyrok TK może również uruchomić mechanizm pozwalający na wstrzymanie wypłaty środków przez UE z regularnego budżetu z uwagi na postrzegane łamanie praworządności. Agencja podkreśla, że blokada unijnych środków będzie na razie w polskim PKB niezauważalna, ale w przyszłym już odczuwalna, a to przełoży się na ocenę wiarygodności kredytowej Polski.

Do tej pory odbicie wzrostu w Polsce było mocne, ale przedłużające się opóźnienia w wypłacie środków z Funduszu Odbudowy mogłyby obniżyć dynamikę wzrostu PKB w 2022 r. do ok. 4 proc., poniżej naszej obecnej prognozy 4,5 proc. – pisze agencja Moody’s cytowana przez Money.pl

Źródło: Money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie