Polityka i Społeczeństwo

Afera inwigilacyjna pod lupą Parlamentu Europejskiego. Czarnecki mocno niezadowolony. Boi się czegoś?

Alexandros Michailidis / Shutterstock

Inwigilacja Pegasusem zaczyna rozlewać się po Europie. Polska będzie miała miała w tej sprawie gości z ramienia Parlamentu Europejskiego.

Media na świecie już od pewnego czasu piszą o inwigilacji Pegasusem prokuratorki Ewy Wrzosek, mecenasa Romana Giertycha i senatora Krzysztofa Brejzy. Kanadyjskie laboratorium Citizen Lab wykazało, że agresywny i ofensywny system antyterrorystyczny był zastosowany wobec telefonów wspomnianej trójki. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że w czasie gdy hakowano telefon Krzysztofa Brejzy, kierował on kampanią wyborczą Koalicji Obywatelskiej.

Nieoficjalnie wiadomo, że na celowniku szpiegowskiego oprogramowania byli również politycy związani ze Zjednoczoną Prawicą. Z dużą doza prawdopodobieństwa można przypuszczać, że “obiektem westchnień” Pegasusa był wicepremier Jarosław Gowin. Lider Porozumienia napsuł dużo krwi politykom PiS, blokując m.in. organizację wyborów prezydenckich w 2020 r.

Tymczasem sprawa inwigilacji jest już na tyle nabrzmiała, że zainteresował się nią Parlament Europejski. Do Polski przyjedzie misja obserwacyjna pod przewodnictwem europosła Estebana Gonzaleza Ponsa (EPL).

– Zapadła decyzja. Na początku lutego Posłowie PE przyjeżdżają z misją obserwacyjną do Polski w celu zbadania nielegalnej inwigilacji opozycji przy użyciu Pegasusa. Kolejny krok: debata i rezolucja PE – poinformował eurodeputowany Andrzej Halicki.

Decyzja jaka zapadła na poziomie Parlamentu Europejskiego nie podoba się Ryszardowi Czarneckiemu. Według europosła PiS, to ruch czysto polityczny i “nie ma żadnego merytorycznego związku z Polską”. – Pan Pons powinien zająć się raczej zbadaniem zachowania hiszpańskiej policji w Katalonii. To klasyczna próba odwrócenia uwagi od problemów własnego kraju, w tym wypadku Hiszpanii. To wizyta niepotrzebna, to marnowane pieniędzy europejskich podatników – doradza koledze z ław europarlamentarnych.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie