Polityka i Społeczeństwo

Adam Bodnar wrzuca kamyczek do ogródka UE. RPO przypomina, że jest sprawa, którą pilnie powinna zająć się wspólnota

Screen YouTube/ Radio TOK FM

Adam Bodnar domaga się od Komisji Europejskiej, bardziej stanowczego głosu w sprawie obrony wolności mediów w Polsce i na Węgrzech.

Wolne media praktycznie na Węgrzech nie istnieją, a obywatele są szprycowani prorządową propagandą. PiS-owska pętla wokół niezależnych mediów Polsce cały czas się zaciska. Przykładem jest tutaj pomysł ustawy haraczowej, wobec której w lutym media przeprowadziły skoordynowany protest pod hasłem “Media bez wyboru”. Ten projekt ustawy nadal wisi w powietrzu.

Orlen zakupił całą paletę regionalnych gazet i już wprowadza tam porządki na wzór telewizji z nazwy publicznej. Zwalniani są redaktorzy naczelni i odchodzą dziennikarze, którzy nie chcą firmować swoją twarzą tępej rządowej propagandy. Adam Bodnar było gościem radia TOK  FM i mówi jak jest.

– Komisja Europejska mogłaby bardziej strategicznie spojrzeć na kwestie wolności mediów, ponieważ na Węgrzech rzeczywistość już jest taka, że poza jednym portalem internetowym i jednym tygodnikiem w zasadzie nie ma wolnych mediów – mówił w TOK FM. Zaznaczył, że “u nas jest lepiej”.

Adam Bodnar przywołał raport OBWE. Ten raport mówił, że ostatnie wybory parlamentarne na Węgrzech i prezydenckie w Polsce, miały znamiona nieuczciwości, właśnie ze względu na jednostronne zaangażowanie mediów publicznych.

– To są naprawdę poważne rzeczy, nie tylko dotyczą kwestii regulacyjnych, tylko rzeczy fundamentalnych dla funkcjonowania państw członkowskich i szerzej – Unii Europejskiej – tłumaczył.

Według Rzecznika Praw Obywatelskich, Komisja Europejska obowiązek ochrony wolności mediów, co wynika z jej obowiązku ochrony procesów wyborczych.

– Często słyszy się: my nic nie możemy, to sprawa wewnętrzna, my możemy zajmować się sądami. No dobrze, ale w przypadku mediów mamy wybory do Parlamentu Europejskiego i to powinno stanowić podstawę do tego, czy należałoby wszcząć postępowania naruszeniowe – mówił gość radia TOK FM.

Źródło: TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie