Polityka i Społeczeństwo

Abp Jędraszewski doceniony za mowę nienawiści. Ta nagroda to kwintesencja dobrej zmiany

Flickr.com/Archidiecezja Krakowska
Gdy w 2015 roku PiS dochodził do władzy, prorządowe media snuły narrację o nadciągających do Europy islamskich fanatykach religijnych, których umysły kontrolują pełni nienawistni duchowni.

Z kolei kampania PiS w 2019 roku była oparta na odwoływaniu się do… fundamentalizmu religijnego i pełnych nienawiści wypowiedzi kapłanów katolickich. Skąd wzięła się ta zmiana kursu w “dobrej zmianie”?

Duchowi przywódcy fundamentalistów mają dla rządu duże znaczenie, skoro najbardziej popularna prorządowa gazeta przyznała tytuł człowieka roku abp. Jędraszewskiemu. Kapłan zasłynął wypowiedziami o “tęczowej zarazie”, która zagraża Polsce.

Ta narracja wygrała dla PiS kolejno wybory do europarlamentu i wybory do Sejmu i Senatu. Jak widać nic tak skutecznie nie łączy elektoratu, jak nienawiść.

Wszystko zaczęło się od wyborów samorządowych. To był pierwszy poważny sprawdzian dla PiS, choć propaganda snuła wizje ogromnego poparcia dla rządu, PiS przegrał wszystkie miasta poza Chełmem. Choć w TVP mogliśmy oglądać programy tłumaczące, że rząd w rzeczywistości wygrał wybory, liczb nie dało się ukryć. Trzaskowski wygrał w pierwszej turze, Zdanowska otrzymała 70% głosów…

Reakcja była natychmiastowa. Praktycznie nazajutrz po wyborach samorządowych media związane z PiS zaczęły nakręcać temat “Karty LGBT”, którą obiecał podpisać Prezydent Warszawy. Jak się szybko okazało tą ścieżką poszły kolejne kampanie wyborcze Prawa i Sprawiedliwości.

Przełomowym momentem był zjazd Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. To właśnie tam padły słowa o “tęczowej zarazie”. Jędraszewskiemu wtórowali inni wysocy hierarchowie kościelni, biskup Dec i Frankowski. Ta współpraca opłaciła się i Kościołowi i rządowi.

Jednocześnie polityczne wsparcie dla Jędraszewskiego to wyraźny sygnał dla innych kapłanów. Wchodząc z mariaż z władzą mogą odnosić już nie tylko korzyści finansowe, ale stać się częścią nowych “elit” władzy.

żródło: onet.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie