Polityka i Społeczeństwo

A jednak! “Wiadomości” TVP złamały prawo. Co z konsekwencjami?

screen/ TVP

Dopiero teraz, ponad trzech miesiącach, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że “Wiadomości” TVP złamały prawo. Chodziło o przedstawienie sceny ze szwedzkiego serialu kryminalnego jako prawdziwego wydarzenia. Rada nie ukarała jednak w związku z tym publicznej telewizji.

Scena z kryminału

Chodzi o materiał “Wiadomości” z 30 października 2021 r. zatytułowany “Nielegalna imigracja paraliżuje Europę”. Reportaż przygotował Jakub Krzyżak.

Co może szokować, wykorzystano w nim scenę z planu szwedzkiego serialu fabularnego “Snabba Cash” (“Szybka gotówka”). Widać w niej, jak motocykliści strzelają w kierunku pewnego budynku.

To nagranie z jednego ze szwedzkich miast. Napastnicy podjeżdżają na motocyklach i strzelają z broni maszynowej. Po czym spokojnie odjeżdżają. Podobne sytuacje w wielu miejscach w całej Europie to już niemal codzienność – skomentowała to jednak telewizja publiczna.

TVP oczywiście tłumaczyła potem sytuację w dość pokrętny sposób: podkreślała, że nie informowała, iż to, co pokazała, to nagranie “prawdziwego wydarzenia”. Tyle że zapewne nikomu z widzów nie przyszło do głowy, że wykorzystano nagrania z planu filmowego. Zapewne najgorszy komik nie wymyśliłby czegoś tak dziwnego i głupiego.

Skarga

Skargę w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji złożyła dziennikarka “Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik. W jej opinii rada powinna ocenić, czy materiał TVP jest zgodny ze standardami dziennikarskimi i ustawą medialną.

KRRiT poinformowała, że przeprowadziła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Stwierdziła, że “Wiadomości” złamały prawo prasowe i ustawę medialną. Dziennikarz – korzystając z takich źródeł jak wpisy na portalach społecznościowych – powinien się wykazać ostrożnością, tak by powołując się na ich treść, nie wprowadzać odbiorców w błąd” – napisała Rada w odpowiedzi na skargę. Nie nałożono jednak na TVP żadnej kary. Chyba że po prostu nas o tym nie poinformowano. 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytaj również:

Elżbieta Witek ma gest! Kolejna kontrowersyjna decyzja pani marszałek, niektórzy mogliby tylko o tym pomarzyć
Rosja odpowiada na propozycje USA i wyrzuca amerykańskiego dyplomatę. Biden ostrzega: ryzyko inwazji wysokie
Krótka pamięć Kaczyńskiego. Niedawno sam to zachwalał, dziś bezlitośnie wskazuje winnych. “Błędem było powierzenie…”

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie