Polityka i Społeczeństwo

A jednak! Po decyzji sądu prokuratura będzie musiała zająć się śledztwem, które chętnie by odpuściła

Trybunał Sprawiedliwości UE osądza reformę sądów. Nieoczekiwany cios w polski wymiar sprawiedliwości
fot. flickr/KPRM

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie prokuratury w sprawie odmowy wszczęcia śledztwa dotyczącego Polskiej Fundacji Narodowej – informuje OKO.press.

Kampania “Sprawiedliwe sądy” uderzała w polski wymiar sprawiedliwości. Z kilku przypadków nieprawidłowości zorganizowano kampanię nacechowaną złymi emocjami, a jej zadaniem było pokazanie degeneracji całego środowiska sędziowskiego. To miała być podkładka do rozprawy z niezawisłymi sądami. Kampanię sfinansowała Polska Fundacja Narodowa (PFN), wydając na nią ponad 8 mln zł.

Pojawiły się wątpliwości, czy pieniądze zostały wydane zgodnie ze statutem PFN.

Jak przypomina OKO.press, prokuratura odmawiała wszczęcia śledztwa m.in. po zawiadomieniu posłów Platformy i Nowoczesnej. Wniosek do sądu o stwierdzenie niezgodności wydatków na kampanię złożył także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W listopadzie 2018 roku warszawski Sąd Rejonowy wydał postanowienie. – (…) podejmowane w trakcie kampanii działania nie tylko promują i nie chronią wizerunku Rzeczpospolitej, ale wręcz przeciwnie, wizerunek ten znacznie osłabiają, skoro kreują wyłącznie negatywny, oparty na jednostkowych przypadkach obraz władzy sądowniczej (…) – pisze portal.

Pomimo podtrzymania postanowienia przez sąd drugiej instancji, prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopartując się znamion przestępstwa. Decyzja prokuratury została uchylona przez Sąd Okręgowy w Warszawie, nakazujący ponowne zajęcie się kampanią “Sprawiedliwe sądy”. Teraz śledczy będą musieli sprawdzić wydatki na kampanię i ich zgodność ze statutem. – Po wznowieniu śledztwa i przeprowadzeniu nakazanych czynności podporządkowana Zbigniewowi Ziobrze prokuratura może ponownie odmówić wszczęcia śledztwa – konkluduje OKO.press.

Źródło OKO.press

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie