Polak ma szansę na objęcie przewodnictwa w NATO? Interesujące informacje z kręgów dyplomatycznych

Za pół roku skończy się kadencja Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
Jaką opinię ma Andrzej Duda w strukturach NATO?

Kadencja obecnego Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga kończy się 30 września. Witold Jurasz, dziennikarz Onetu, popytał tu i ówdzie, jakie szanse miałby kandydat z Polski. W tym kontekście pojawia się jedno nazwisko oraz tama dla polityków związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Andrzej Duda nie ma najlepszej passy w Waszyngtonie.

Przeniesienie środka ciężkości

Po najechaniu przez Rosję niepodległej Ukrainy, NATO-wski środek ciężkości został przeniesiony na wschodnią flankę. Jak zwraca uwagę portal, coraz więcej się mówi o tym, że Stoltenberga powinien zastąpić ktoś z tego regionu Europy.

Do objęcia funkcji Sekretarza Generalnego NATO potrzebne jest przede wszystkim poparcie Stanów Zjednoczonych oraz sojuszników z Europy. I tu pojawia się pierwszy problem dla polityków związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Każdy z polityków obozu władzy przez ostatnie 5-6 lat sporo sobie nagrabił wypowiedziami pod adresem europejskich stolic, więc odpadają w preeliminacjach.

Co gorsza, nasi politycy nie mają też wcale wysokich notowań w Waszyngtonie, który co prawda wysoko ocenia polską politykę w stosunku do Ukrainy, ale który nie zapomniał, chociażby Andrzejowi Dudzie, obraźliwego zachowania w stosunku do prezydenta Bidena po jego zwycięstwie wyborczym – pisze Onet.

Biały Dom nie ma także pewności, czy Andrzej Duda nie byłby hamulcowym,Interesują gdyby podjęto próbę dyplomatycznego zakończenia wojny w Ukrainie.

Kwaśniewski na giełdzie nazwisk

Szanse na objęcie funkcji Sekretarza Generalnego NATO ma prezydentka Słowacji Zuzanna Czaputowa, premierka Litwy Ingrida Simonyte i szefowa estońskiego rzadu Kaja Kallas. Często wymienianym kandydatem jest też prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Onet rozpytał korpus dyplomatyczny w Warszawie, czy jest jakiś polski polityk, który miałby szanse na zastąpienie Jensa Stoltenberga. Trzech ambasadorów państw NATO w rozmowie z Onetem na pytanie, czy jest jakiś polityk, który mógłby uzyskać poparcie ich państw, wymieniło Aleksandra Kwaśniewskiego.

Były prezydent ma wysokie notowania w Waszyngtonie i w Europie. Jest także znany ze swoich zdolności dyplomatycznych. Sęk w tym, że musiałby uzyskać poparcie obecnej władzy, a na to się raczej nie zanosi.

Źródło: Onet.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *