TAK się walczy z depresją wśród dzieci i młodzieży. Wspaniała inicjatywa uczniów z Dąbrowy Górniczej
W związku ze zbliżającym się 23 lutego Światowym Dniem Walki z Depresją, warto zainteresować się tematem najnowszego projektu zespołu Happy Choir Sklodowska z Dąbrowy Górniczej, jakim jest cover utworu „Drogi proste” Kwiatu Jabłoni.
Stworzony z mocnym przesłaniem #stopsamotności, ma na celu uwrażliwiać świat na problemy psychiczne dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim zachęcać do pomagania i korzystania z pomocy. Światowy Dzień Walki z Depresją jest idealną okazją na wysłanie w świat tego muzycznego przesłania, szczególnie biorąc pod uwagę niepokojące dane dotyczące wzrostu liczby zachorowań na depresje i inne zaburzenia nastroju wśród dzieci i młodzieży w Polsce.
Ten muzyczny apel jest reakcją młodych ludzi, uczniów Prywatnej Szkoły Podstawowej i Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, na pogarszający się stan zdrowia psychicznego ich rówieśników. Kłopoty w domu, problemy w relacjach ze znajomymi, niska samoocena, presja społeczna, które zobrazowane są w teledysku, to tylko czubek góry lodowej trudności, z którymi w obecnych czasach zmaga się współczesna młodzież.
Istotne jest tworzenie bezpiecznego środowiska, które wyczulone jest na problem drugiej osoby. Niezwykle ważna jest świadomość, że wspólnie możemy sobie pomagać i zauważyć cierpienie drugiego człowieka. Cover w wykonaniu uczniów ma za zadanie zachęcić do przysłowiowego „wyciągnięcia ręki” po rówieśnika, ale także zachęca do zawiadamiania o problemie dorosłych oraz korzystania z pomocy specjalistów.
Sam zespół Happy Choir funkcjonuje w Prywatnej Szkole Podstawowej oraz Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej, gdzie od kilku lat we wszystkich klasach prowadzona jest godzina psychoedukacji w tygodniu, którą prowadzi pani Aleksandra Jabłońska-Błokowska.
Dzięki takim działaniom młodzi ludzie rozwijają empatię, kompetencje społeczne, ale również uczą się radzić sobie z emocjami, budować relacje oraz poznają specyfikę różnych zagrożeń zdrowia psychicznego. Przedmiot cieszy się dużym uznaniem uczniów, którzy wielokrotnie podkreślają jego wartość. Projekt „Drogi proste” jest połączeniem naszych dwóch dziedzin – siły muzyki i psychoedukacji. To głos młodego pokolenia, które za sprawą muzyki chce działać.
„Drogi proste” to kolejny po „Imagin #stopnienawiści” muzyczny apel, skierowany w stronę współczesnego świata. Ta grupa fantastycznej młodzieży wzrusza i budzi emocje. Zapraszamy do wysyłania teledysku w świat!