Kiedy Trybunał Konstytucyjny zbierze się ws. ustawy o Sądzie Najwyższym? Przecieki z Nowogrodzkiej

Andrzej Duda nie zdecydował się podpisać kluczowej dla PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zajmie się nią Trybunał Konstytucyjny. – Decyzja Andrzeja Dudy bardzo nam zaszkodziła i może kosztować nas wygraną – słychać niezadowolone głosy z PiS.

Duda i TK

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym była dla PiS kluczowym projektem, ponieważ jej przyjęcie miało pomóc w odblokowaniu dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Prezydent jednak zrobił PiS psikusa i nie podpisał ustawy, tylko skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Zapisy tej ustawy dotykają fundamentalnych spraw ustrojowych, w tym stabilności władzy sądowniczej i wydawanych przez nią przez szereg lat wyroków, a więc spraw bardzo ważnych dla obywateli. Dlatego właśnie to TK powinien jednoznacznie rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości, jako jedyny uprawniony do tego podmiot – powiedział prezydent. W kuluarach mówi się, że Duda nie był zadowolony, że projekt nowelizacji nie był z nim konsultowany.

Niezadowolenie w PiS

Zagranie prezydenta skomplikuje życie PiS. Nawet zakładając, że TK wypełni polityczną wolę Nowogrodzkiej i uzna konstytucyjność projektu, to wypłata pieniędzy z KPO została opóźniona.

Pieniądze będą dopiero po wyborach. Decyzja Andrzeja Dudy bardzo nam zaszkodziła i może kosztować nas wygraną – mówi w rozmowie z „Wprost” jeden z polityków PiS. W szeregach partii panuje niezadowolenie z zagrania Dudy.

Nawet boję się teraz zadzwonić do Jarosława Kaczyńskiego. Odczekam aż opadną emocje związane z decyzją prezydenta – mówi rozmówca „Wprost”.

W odpowiednim momencie Andrzej zapłaci cenę za swoje zachowanie. A raczej zapłacą jego ludzie, którzy nie będą mogli liczyć na żadne stanowiska – komentuje polityk PiS.

Kiedy zbierze się Trybunał Konstytucyjny?

A kiedy poznamy decyzję TK? Trybunał Przyłębskiej ma zająć się sprawą ustawy o Sądzie Najwyższym „w ciągu miesiąca”.

Trybunał Konstytucyjny zbierze się w ciągu miesiąca i jest szansa, że orzeknie, iż ustawa o Sądzie Najwyższym jest konstytucyjna. Może ogłosić też, że jest konstytucyjna poza wyjątkami, ale wtedy cały proces głosowania w Sejmie z nową ustawą trzeba by było uruchomić od nowa – powiedział polityk z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego.

Źródło: Wprost

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *