Wojewoda wkracza do akcji, Rydzyk musi przyjąć kolejny finansowy cios. „Należy niezwołocznie podjąć działania…”
Tadeusz Rydzyk i redemptoryści zapłacą więcej za grunty, na których stoi Muzeum Pamięć i Tożsamość. Stawek nie aktualizowano od 2018 r..
Złote czasy imperium Rydzyka
Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że Tadeusz Rydzyk z próśb o wsparcie finansowe stworzył swój znak rozpoznawczy. Mówisz „Radio Maryja” – myślisz datki i wpłaty. Na antenie rozgłośni prośby o przelewy pojawiają się od lat i tak już będzie zawsze. Przez ostatnie lata kontrowersyjny redemptorysta mógł też liczyć na solidne wsparcie z budżetu państwa dzięki uprzejmości władzy PiS, choć sam zainteresowany wszystkiemu zaprzecza.
Jak jakiś czas temu, jak wyliczyła Wirtualna Polska, na projekty Tadeusza Rydzyka państwowe instytucje i spółki wyłożyły za rządów Prawa i Sprawiedliwości i około 380 mln zł. 218 milionów przeznaczono na projekt Pamięć i Tożsamość obejmujący budowę muzeum w Toruniu, 73 mln na słynną geotermię, kolejne 29 mln trafiło do Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Blisko 300 tysięcy złotych dało ministerstwo finansów fundacji Lux Veritatis za przeprowadzenie przez Telewizję Trwam kampanii polegającej na emisji spotów informacyjnych dotyczących zmian w prawie podatkowym. A sam Rydzyk dostał od Jacka Sasina zabytkowy miecz o wartości 250 tysięcy zł.
Nowa władza powoli zakręca kurek z państwową forsą płynącą w kierunku Torunia i bierze pod lupę finanse imperium Tadeusza Rydzyka Najświeższy przykład? Działania wojewody kujawsko-pomorskiego Michał Sztybel, która podjął konkretne działania, by podnieść stawki redemptorystom za grunty, na których stoi Muzeum Pamięć i Tożsamość. Te nie byłe zmieniane od 2018 r., a z dokumentów wynika, że prezydent Torunia nie kontrolował tej kwestii w ubiegłych latach.
Wojewoda interweniuje
– Wojewoda Kujawsko–Pomorski podjął decyzję o rozpoczęciu kontroli działań podejmowanych przez Prezydenta Miasta Torunia realizującego zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, obejmującą między innymi aktualizację opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Brak działań jest szkodą dla Skarbu Państwa i może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych – informuje Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.
Michał Sztybel skierował też pismo do prezydenta Tournia, w którym poinformował go, że „należy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości, co spowoduje wzrost ponoszonej opłaty na rzecz Skarbu Państwa”.
Redemptoryści weszli w posiadanie atrakcyjnych działek w 2017 r.(wieczyste użytkowanie!). Nie było nawet przetargu, bo dostali je”w drodze wyjątku”. Wszelkie formalności załatwiono w niecałe dwa tygodnie, a władze Torunia nie wiedziały wtedy jeszcze nawet, jakie muzeum ludzie Rydzyka mają zamiar postawić na wydzierżawionych terenach. Warunek był jeden – żadnej działalności komercyjnej. I właśnie dlatego stoi tam teraz Muzeum Pamięć i Tożsamość.
Źródło: Wirtualna Polska