Zapytali księdza o żeńskie formy podczas mszy. TĄ odpowiedzią wywołał burzę. „Co złego w tym…”

Ksiądz Piotr Jarosiewicz został zapytany przez internautów o żeńskie formy wyrazów i stosowanie ich w czasie mszy świętej. Duchowny wyjaśnił, dlaczego nie należy ich używać.

Ksiądz Piotr Jarosiewicz mówi o żeńskich końcówkach

Ksiądz Piotr Jaroszewicz stara się dotrzeć do młodych wiernych za pomocą TikToka. Nawet mu to wychodzi. Tyle, że czasami na jaw wychodzą różnice pomiędzy nim a młodszym pokoleniem.

Kapłan chętnie odpowiada na pytania młodych osób na temat Kościoła. Niedawno jedna z obserwatorek zapytała go o żeńskie formy i stosowanie ich w czasie mszy.

Proszę księdza, jak to jest „Panie nie jestem godna”, czy „Panie nie jestem godzien”, czy godna? Jak to jest z tymi damskimi formami podczas mszy – przeczytał pytanie ks. Jarosiewicz.

Nie mógł odpowiedzieć na nie z marszu.

Najpierw otworzył modlitewnik i wskazał na te jego fragmenty, które właściwie są odpowiedzią na zagwostkę internautki.

Nie ma damskich form w mszy świętej. Tylko jest traktowane nie jak mężczyzna, czy kobieta, tylko jak człowiek. W modlitewniku jest napisane 'Panie nie jestem godzien’ nie jako pan, nie jako pani, a jako człowiek – odparł. – Podobnie jest to w obrzędach wstępnych, gdzie jest 'zgrzeszyłem’. Chodzi o człowieka. Ja jako człowiek. Nie dodajemy nie jestem godna, czy zgrzeszyłam. Zgrzeszyłem jako człowiek. Pozdrawiam – dodał.

@ks.piotrjarosiewicz

#tegodnia

♬ dźwięk oryginalny – Ks. Piotr Jarosiewicz

Internauci dyskutują z księdzem

Okazało się, że jego słowa wywołały na TikToku kontrowersje. Część internautów zauważyła, że księża, z którymi się zetknęli, uczą jednak używania żeńskich form. „Ja całe życie odmieniałam. Tak nas uczył ksiądz, przygotowując do Komunii. Jasno i wyraźnie mówił, że dziewczynki mówią 'Panie nie jestem godna'” – czytamy w sekcji komentarzy.

„Mnie ksiądz na religii uczył używania formy damskiej i tak używam”, „A mi się wydaje, że czy ktoś powie godzien, czy godna, to bez różnicy, ważne jak modlitwa płynie z serca, a nie pustych słów”, „Ale proszę księdza, co złego w tym, że kobieta zmieni na 'godna’ i 'zgrzeszyłam'” – napisali inni.

Źródło: TikTok

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *