Andrzej Duda ujawnia, zachodni przywódcy poważnie rozważają TEN plan ws. Ukrainy. „Nie było entuzjazmu”

W poniedziałek w Paryżu odbyło się spotkanie przywódców państw Zachodu.
Jak ujawnił Andrzej Duda, dyskutowano o możliwości wysłania wojsk krajów NATO na Ukrainę.

Duda: „Nie było entuzjazmu”

Andrzej Duda poleciał w poniedziałek do Paryża, gdzie wziął udział w spotkaniu przywódców krajów Zachodu. Rozmowy miały być poświęcone wojnie na Ukrainie i wsparciu dla Kijowa. Po rozmowach prezydent wyszedł do dziennikarzy i na krótkim briefingu zdał relację ze spotkania w Pałacu Elizejskim. Duda przyznał, że dyskutowano na temat wysłania żołnierzy krajów NATO na Ukrainę.

Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się wokół kwestii wysłania żołnierzy do Ukrainy i tutaj też nie było absolutnie porozumienia. Te zdania są różne – ujawnił prezydent. Podkreślał, że żadna decyzja nie zapadła. Nie chciał jednak wyjawić więcej szczegółów, także tego, które kraje zaproponowały takie rozwiązanie.

Nie było entuzjazmu – podkreślał polski prezydent. Zdradził też, że wszystkie strony uczestniczące w rozmowie były otwarte, jeżeli chodzi o niemilitarne wsparcie dla Ukrainy.

Macron: „Niczego nie można wykluczyć”

O tym, że na agendzie faktycznie pojawił się temat wysłania wojsk na Ukrainę, mówił też prezydent Francji Emmanuel Macron.

 Dzisiaj nie ma konsensusu co do wysłania w sposób jawny i oficjalny sił lądowych. Ale niczego nie można wykluczyć – powiedział Macron. – Zrobimy wszystko, co konieczne, aby uniemożliwić Rosji wygranie tej wojny. Mówię to z pełną determinacją, ale także ze zrozumieniem ostatnich dwóch lat. Wiele osób, które mówią „nigdy”, to te same osoby, które mówiły „nigdy” czołgom, „nigdy” samolotom i „nigdy” rakietom dalekiego zasięgu – oznajmił prezydent Francji. W jego ocenie Europa jest „spóźniona od 6 do 12 miesięcy” w kwestii pomocy Ukrainie.

Priorytetem jest amunicja. (…). Wszyscy zobowiązujemy się do zapoznania się ze stanem nadal dostępnych zapasów, z ustaleniami, które można jeszcze wykorzystać dla różnych kategorii amunicji, a także do pracy nad wszystkimi nowymi rozwiązaniami, które są przedstawiane – powiedział Emmanuel Macron.

Szwecja w NATO

W poniedziałek doszło też do oficjalnego rozszerzenia NATO. Do Sojuszu dołączyła Szwecja. Węgry jako ostatni kraj paktu zaakceptowały akcesję tego kraju. Za przyjęciem Szwecji do NATO zagłosowało w węgierskim parlamencie 188 posłów, w tym politycy koalicji Fidesz. Przeciw było 6 posłów.

Szwecja jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo euroatlantyckie – oznajmił premier Szwecji Ulf Kristersson. Szef NATO Jens Stoltenberg ocenił, że rozszerzenie sojuszu „uczyni nas silniejszymi i bezpieczniejszymi”.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *