Prezydent namawia do łamania prawa? Druzgocące komentarze po spotkaniu Dudy z Hołownią
Wczoraj marszałek Sejmu Szymon Hołownia dostał zaproszenie na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Komentarze są bezlitosne dla prezydenta.
Dzisiaj już wiadomo, że w środę nie dojdzie do siłowego wkroczenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na sale plenarną Sejmu. Wczoraj wieczorem sąd podjął decyzję o sporządzeniu dokumentacji pozwalającej na zatrzymanie byłych ministrów z rządzie Zjednoczonej Prawicy. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spędził cały poniedziałek na konsultacjach z prawnikami i spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zakomunikowałem panu marszałkowi
Porannym gościem „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24 był prezydencki minister Marcin Mastalerek i już wtedy dało się wyczuć wątek, jaki będzie kluczowy podczas rozmowy prezydenta z marszałkiem Sejmu. – Najprościej by było gdyby marszałek Hołownia przyjął do wiadomości, że ułaskawienie sprzed 8 lat jest nadal wiążące – mówił.
I po kilku godzinach okazało się, że właśnie ułaskawienie było motywem przewodnim podczas spotkana w Pałacu Prezydenckim.
–Pan prezydent podtrzymuje swoje najgłębsze przekonanie, że panowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skutecznie ułaskawieni, natomiast ja stoję na stanowisku, że wyrok Sądu Okręgowego jest w tej sprawie jednoznaczny i pociąga za sobą stosowne konsekwencje – mówił po spotkaniu Szymon Hołownia.
Prezydent Andrzej Duda w swoim oświadczeniu podkreślił, że nie zmienia stanowiska i jest zdania, że akt łaski sprzed 8 lat jest nadal prawnie umocowany i obaj panowie powinni zostać puszczeni wolno. Następnie wypowiedział słowa, które zabrzmiały dwuznacznie.
–Zakomunikowałem to panu marszałkowi, jednocześnie proponując, by dla zamknięcia tej sprawy, uniknięcia niepokojów, dalszego piętrzenia kontrowersji i niepotrzebnych niepokoi, państwowych, społecznych, po prostu uznać dzisiaj, że to ułaskawienie z 2015 r. było i jest skuteczne. Krótko mówiąc, zostało w 2015 r. dokonane, tak jak to powinno było być uznane od samego początku – powiedział.
Prezydent namawia do łamania prawa?
W sieci momentalnie pojawiły się komentarze do słów prezydenta. Dzisiaj już nawet studenci prawa na pierwszym roku wiedzą, że prezydent może skorzystać z aktu łaski tylko i wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych.
–Nakłaniał do zlekceważenia prawomocnego wyroku? Strażnik konstytucji. Od siedmiu boleści. Brakuje już nawet słów! – skomentował Michał Szczerba z KO.
Nakłaniał do zlekceważenia prawomocnego wyroku? Strażnik konstytucji. Od siedmiu boleści. Brakuje już nawet słów!
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) January 8, 2024
–Prezydent na konferencji prasowej de facto przyznał się, że zaproponował marszałkowi Sejmu, by ten zlekceważył wyrok sądu i rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego ws. prawa łaski – pisze Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski.
Prezydent na konferencji prasowej de facto przyznał się, że zaproponował marszałkowi Sejmu, by ten zlekceważył wyrok sądu i rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego ws. prawa łaski.
– Zaproponowałem marszałkowi Hołowni, by uznać dzisiaj, że to ułaskawienie z 2015 r. było i jest… pic.twitter.com/guiJ6LfGtE
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) January 8, 2024
–Prezydent Andrzej Duda – w kontekście sprawy Kamińskiego i Wąsika – mówi o coraz bardziej zagmatwanej „pętli”, którą trzeba „przeciąć”. Dla przypomnienia: pierwszy węzeł w tej pętli zawiązał w 2015 roku sam prezydent – przypomina Tomasz Setta z radia TOK FM.
Prezydent Andrzej Duda – w kontekście sprawy Kamińskiego i Wąsika – mówi o coraz bardziej zagmatwanej „pętli”, którą trzeba „przeciąć”.
Dla przypomnienia: pierwszy węzeł w tej pętli zawiązał w 2015 roku sam prezydent.
— Tomasz Setta (@TomaszSetta) January 8, 2024
Źródło: Media