Pracownicy TVP zarabiali ogromną kasę. Będą musieli teraz zapłacić dodatkowe podatki?

Dariusz Joński ujawnił gigantyczne zarobki „gwiazd” TVP.
Ruszył audyt wszystkich umów, który może wykazać niezapłacone podatki.

Zapnijcie pasy! Oto wynik prawdziwej kontroli poselskiej. Miliony dla PiS-owskich szefów TVP. Już wiadomo, dlaczego się tam zabarykadowali. Nikogo już nie może dziwić decyzja Bartłomieja Sienkiewicza – napisał poseł Dariusz Joński.

Do wpisu odniósł się Paweł Prus, prezes zajmującego się rynkiem mediów i komunikacją Instytutu Zamenhofa, opisując podejrzane mechanizmy zarobków.

Zwróćcie uwagę na mechanizm: etat (niższy) + umowa b2b (wyższa). Po co tak konstruowane umowy?

1.Kombinowanie na składkach ZUS i podatku dochodowym

2.Obejście limitów ustawy kominowej

3. Obejście wewnętrznych regulacji TVP

W legalny sposób nie da się tyle zarobić w spółce skarbu państwa więc potrzebna była bardzo kreatywna księgowość. Dodatkowo niezbędny jest pilny audyt umów zawieranych w latach 2015-2023 i sprawdzenie, czy te czynności naprawdę były wykonywane – wyliczył.

Umowy są sprawdzane

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, nowa władza zabrała się za sprawdzanie umów „gwiazd” TVP pod kątem, czy nie złamano prawa i czy nie doszło do zaniżania podatków. – Umowy już są sprawdzane – mówi rozmówca gazety.

Z odpowiedzi przesłanej przez Ministerstwo Finansów wynika, że sprawie uważnie przygląda się Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). – Ze względu na ograniczenie prawne wynikające z przepisów o tajemnicy skarbowej, nie możemy udzielić informacji dotyczących rozliczeń podatkowych konkretnych osób ani działań organów podatkowych w indywidualnych sprawach – czytamy.

Dr Marcin Wojewódka, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, wyjaśnia, że kontrola może wykazać, że pracownicy mediów publicznych powinni zapłacić większy podatek. W grę wchodzi nawet tzw. danina solidarnościowa w wysokości 4 proc. dodatkowego podatku od kwoty ponad 1 mln zł rocznie.

Zwykle łączenie umów o pracę z działalnością gospodarczą prowadzi do optymalizacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeśli uznać, że umowa cywilnoprawna była zasadna, ale powinna być umową o pracę, to wtedy należy rozliczyć dochody wedle progresywnej skali podatkowej, a to oznacza znacząco wyższy podatek PIT – mówi dr Marcin Wojewódka.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *