Stało się! Zapadła kluczowa decyzja ws. TVP. „Stan likwidacji”
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
W czwartek 21 grudnia Sejm zajmował się ustawą okołobudżetową, a już w sobotę… swoje weto postawił Andrzej Duda. Prezydentowi nie spodobał się zapis o… 3 mld złotych na media publiczne. Przypomnijmy, że on sam w 2020 roku zgodził się na taką kroplówkę. Duda zapowiedział, że w środę rano prześle do Sejmu swoją wersję ustawy z której zostanie wykreślona dotacja i zażądał szybkiego zwołania Sejmu i Senatu.
– Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić – oświadczył prezydent.
1/3 Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa.
Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i…— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) December 23, 2023
Do weta Andrzeja Dudy odniósł się m.in. szef KPRM Jan Grabiec w wywiadzie dla „Wirtualnej Polski”. – Większość parlamentarna prędzej czy później, tym czy innym sposobem, dopnie swego – powiedział szef KPRM Jan Grabiec. – Prezydent może sypać trochę piachu w tryby, może trochę opóźniać, może trochę blokować te działania, chociażby podwyżki. Ale znajdziemy sposób na to, żeby one jak najszybciej trafiły do ludzi – dodawał.
W środowe ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego poinformowało o decyzji Bartłomieja Sienkiewicza, która jest odpowiedzią na weto Andrzeja Dudy.
„W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S. A, Polskie Radio S. A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S. A.” – czytamy w oświadczeniu ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, opublikowanym na portalu X.
„W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania„ – czytamy w dalszej części oświadczenia.
Postawienie w stan likwidacji nie oznacza jeszcze likwidacji. Decyzja w sprawie spółek może zostać w każdej chwili cofnięta.
Komunikat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S. A., Polskie Radio S. A. oraz Polskiej Agencji… pic.twitter.com/gXXQMxNMrS
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 27, 2023
Źródło: Wp.pl