Glapiński bezpieczny? PiS ma plan, by ochronić swojego człowieka w NBP

Adam Glapiński nie jest sam!
Prawo i Sprawiedliwość będzie zaciekle bronić swojego człowieka w NBP. Ekipa z Nowogrodzkiej chce wykorzystać w tym celu… Trybunał Konstytucyjny.

Glapiński przed Trybunał Stanu?

Władzę w Polsce przejmie wkrótce – zapewne między 11 a 13 grudnia – koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Nowa sejmowa większość zapowiadała już od dawna, że bardzo poważnie traktuje zapowiedzi o rozliczeniu nieprawidłowości władzy PiS. Mówi się, że jednym z pierwszych urzędników, który trafi przed Trybunał Stanu, będzie Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego.

Ustawa o Trybunale Stanu zakłada, że podjęcie przez sejmową większość uchwały o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS szefa banku centralnego powoduje jego zawieszenie. Jeżeli więc nowa władza postawi Glapińskiego przed TS, to zostanie on zawieszony w pełnieniu obowiązków. Jego funkcję przejmie pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley. To jest pomysł koalicji demokratycznej na pozbycie się Glapińskiego, człowieka PiS, z NBP. Jego kadencja kończy się dopiero w 2028 roku, przyszła władza obawia się, że Glapiński nie będzie zachowywał się bezstronnie i może utrudniać pracę rządu koalicji demokratycznej.

Wiedząc, że Glapiński jest blisko Trybunału Stanu, do kontrataku ruszyło PiS. Nowogrodzka chce zabetonować NBP poprzez utrzymanie tam swojego wiernego urzędnika. Kaczyński i spółka chcą wykorzystać w tym celu… Trybunał Konstutucyjny, czyli nawiasem mówiąc, kolejny upolityczniony przez PiS organ, który należy uzdrowić.

Trybunał Przyłębskiej pomoże Glapińskiemu?

Jak donosi portal WP, posłowie PiS skierowali do kierowanego przez Julię Przyłębską organu przepisy ustawy o Trybunale Stanu. Chcą zakwestionować przepisy o zawieszeniu prezesa NBP w przypadku postawienia go w stan oskarżenia oraz przepis o większości bezwzględnej, która może Glapińskiego postawić w taki stan.

Wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego dotyczy dwóch fragmentów ustawy o Trybunale Stanu. W pierwszej części dotyczy przepisu z art. 11 ust. 1, który stanowi, że postawienie w stan oskarżenia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu jest równoznaczne z jego zawieszeniem – potwierdza w rozmowie z WP poseł PiS prof. Krzysztof Szczucki. Jak twierdzi, według partii „jest to niezgodne z konstytucją i Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, bo oba te akty gwarantują niezależność banku centralnego”.

Do sprawy odnieśli się w piątek Donald Tusk i Szymon Hołownia. Lider PO nie potwierdził, że złożenie wniosku o postawienie Glapińskiego przed TS jest przesądzone. Marszałek Sejmu powiedział, że „rozmowa na ten temat” jest jeszcze przed koalicjantami.

Źródło: WP

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *