Nie uwierzycie, ilu studentów przyjęto na uczelnię związaną z Ordo Iuris. Podpowiadamy: mniej niż dwóch
Collegium Intermarium, placówka edukacyjna powiązana z Ordo Iuris, przyjęło w tym roku jednego studenta. Tak, JEDNEGO. Sprawę nagłaśnia aktywista Jakub Gawron.
Ordo Iuris i jeden student
Aktywista Jakub Gawron zapytał Ministerstwo Edukacji i Nauki o liczbę studentów przyjętych na uczelnię Collegium Intermarium. Chodzi o placówkę edukacyjną, która jest związana ze słynną organizacją katolicką – Ordo Iuris.
Wiemy, że na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2022/2023 na stacjonarnym wydziale prawa w uczelni zgłosiło się sześcioro studentów. Przyjęto jedynie czworo.
Gawron informuje, jak rekrutacja przebiegła w tym roku:
„Tak jak rok temu, Collegium Intermarium znowu nie zaraportowało wyników tegorocznej rekrutacji do ministerstwa. Musiało ono znów przypomnieć uczelni o tym obowiązku. Gdy uczelnia przekazała te dane, ministerstwo przekazało mi informację – w tym roku uczelnia przyjęła tylko jednego studenta – znów na stacjonarnym kierunku prawo. Było sześciu kandydatów. Ministerstwo poinformowało także o tym, że prawo jest jedynym stacjonarnym kierunkiem na jaki uczelnia ma zezwolenie”.
Z przyjętych dwa lata temu 15 osób po roku akademickim 2022/2023 zostało 11 studentów.
Gawron wskazał na to, że „jeden jedyny przyjęty w tym roku student prawa będzie mógł liczyć na indywidualne wykłady i ćwiczenia z 34 nauczycielami akademickimi”. „Jego Magnificencja rektor Collegium Intermarium, Bartosz Lewandowski w wywiadach mówił, że mała liczba studentów wynika z prestiżowego charakteru uczelni. Jeżeli tak, to już tylko jednego studenta brakuje uczelni do uzyskania stuprocentowego prestiżu” – kpi sobie z tego, co ma miejsce na uczelni.
Co wiemy o uczelni?
Za Collegium Intermarium stoi Fundacja Edukacja do Wartości, która działa od 202o roku i została założona przez ludzi powiązanych z Fundacją na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Rektorem uczelni jest Bartosz Lewandowski. To też dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Wirtualna Polska podała, że w 2021 i 2022 roku Collegium Intermarium oraz wspomniana fundacja dostały od MEiN i Narodowego Instytutu Wolności podlegającego pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacje w wysokości 2,7 mln złotych.
Uczelnia oferuje „elitarne” studia dla osób, „które mają wobec siebie wysokie wymagania, które nie godzą się na przeciętność”. Chce łączyć „elity państw Międzymorza, których narody przez dziesięciolecia były pozbawione możliwości, by tworzyć własne instytucje akademickie”.
1 Odpowiedzi na Nie uwierzycie, ilu studentów przyjęto na uczelnię związaną z Ordo Iuris. Podpowiadamy: mniej niż dwóch
pewnie elyty pokroju kaja godek …..