Macie jeszcze jakieś wątpliwości? Według Rady Europy wybory w Polsce w 2019 nie były uczciwe

Rada Europy opublikowała wstępny raport dot. szpiegowania polskiej opozycji w czasie wyborów w 2019 r. za pomocą programu Pegasus.
Wyniki nie mogą spodobać się politykom z Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory w 2019 r. nie były uczciwe?

Przypomnijmy, że parę lat temu głośno było o tym, że senator KO, Krzysztof Brejza, był inwigilowany w 2019 roku za pomocą aplikacji Pegasus. Problem głównie w tym, że był wtedy szefem sztabu Koalicji Obywatelskiej. W praktyce więc służby mogły mieć dostęp do informacji dot. tego, co zamierza robić największa siła opozycyjna. Teoretycznie mogły przekazywać takie dane politykom z PiS. Sprawą zajęła się Rada Europy (RE).

„Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uznaje, że polskie wybory parlamentarne w 2019 roku nie zostały przeprowadzone w sposób uczciwy, gdyż wobec opozycji podczas kampanii wyborczej stosowany był Pegasus” – podano w nowym dokumencie RE.  Dalej dodano, że „szpiegowanie polityków, dziennikarzy i obrońców praw człowieka w celach czysto politycznych jest wyraźnie sprzeczne z wartościami Rady Europy, prawami człowieka, praworządnością i zasadami demokracji”.

Zdaniem autorów raportu wszystko powyższe „wpływa na istotę i integralność procesów wyborczych i debaty publicznej”.

Nie tylko Brejza był ofiarą programu Pegasus

W dokumencie wymieniono Brejzę, ale też Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii i obecnego kandydata na posła KO, a także takie osoby jak: Tomasz Szwejgiert, Andrzej Malinowski, Andrzej Długosz i Paweł Tamborski. Możliwe, że liczba inwigilowanych była większa.

Czy służby nie powinny używać oprogramowania takiego jak Pegasus? Nie można wysnuć takiej tezy. Mogą to robić, ale w określonych przypadkach i jeżeli zachodzi podejrzenie, że mają do czynienia z kimś naprawdę groźnym, np. terrorystą. Pegasus czy podobne programy szpiegowskie umożliwiają bowiem mocną ingerencję w życie prywatne ofiary infekcji. Co gorsza, nierzadko instalacja takiego oprogramowania jest możliwa nawet bez działania (błędu) użytkownika telefonu (np. kliknięcia w link). Innymi słowy, nie możemy się ustrzec przed takim atakiem cybernetycznym.

15 października br. znów będziemy wybierać posłów i senatorów. Pytanie, czy telefony polskich opozycjonistów znów nie są infekowane aplikacjami typu Pegasus…

Źródło: NaTemat.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

2 Odpowiedzi na Macie jeszcze jakieś wątpliwości? Według Rady Europy wybory w Polsce w 2019 nie były uczciwe

  1. maciej pisze:

    Ty deklu, to dlaczego siedzisz w panstwie UE i pobierasz soclal? Dlaczego podrozujesz po europie bez problemow, dlaczego kozystasz z pieniedzy z EU( drogi i inne dotacje)
    Proponuje duzy rozbieg przed wysokim murem i pierdzielnij sie w leb bo nic innego nie pomoze.
    Jak trzeba byc pustym, zazdrosnym , zgorzknialym zeby ciagle pisac te same bzdury jak mantre?
    Nigdy nie poparles swoich obrazliwych wpisow konkretnym przykladem, a to swiadczy o twojej glupocie. A moze w domku zona trzyma pod pantoflem to tu mozesz pokazac swoja ”meskosc” zenujacy jestes chlopie
    Tryzmam kciuki zeby wszystkich pisowcow i narodowcow pogonili wyborcy w zblizajacych sie wyborach, to wreszcie pisanie takich obrazliwych komentarzy bedzie karalne!

  2. Piotr pisze:

    Watpliwosci maja bezmózgowcy i najemnicy. A jakas rada jevropy, bolazewicka może sobie uważać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *