Gospodarka

500 plus zawiodło, więc PiS idzie na całość i rozda gigantyczne sumy

Flickr.com/PiS

PiS nie bawi się już w półśrodki. Najwyraźniej 500 plus to było za mało – w ramach Polskiego Ładu państwo oferuje rodzicom nawet 12 tysięcy złotych na jedno dziecko!

500 plus było sztandarowym programem PiS. Pomogło partii Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyć w wyborach, ale nie spełniło swojego oficjalnego celu – nie poprawiło dzietności w Polsce. A Beata Szydło zapowiadała, że 500 plus zostało wprowadzone po to, by w kraju rodziło się więcej dzieci. Niestety – odsetek narodzin wzrósł tylko rok po wprowadzeniu świadczenia (z 382 tysięcy do 401 tysięcy). Potem statystyka spadła, w 2020 roku do poziomu zaledwie 355 tysięcy. W erze 500 plus doszło więc wręcz do spadku dzietności.

PiS w ramach Polskiego Ładu rusza więc do kolejnej rozdawniczej ofensywy – obiecano świadczenie w wysokości 12 tysięcy złotych wypłacane na drugie i kolejne dzieci. Świadczenie ma być wypłacane od 2022 roku.

Rodzice będą mogli dowolnie wybrać, czy przez rok pobierają po tysiąc złotych, czy po 500 zł przez dwa lata – tłumaczy minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Jak wygląda to na liczbach? Rodzina z trójką dzieci z samego 500 plus otrzyma rocznie 18 tysięcy złotych. Do tego dochodzi nowe świadczenie – do rodzinnego budżetu wpłynie kolejne 24 tysięcy złotych.

Konkretne propozycje jeszcze przedstawimy. Za kilka tygodni będzie prezentacja strategii demograficznej, którą będziemy szeroko konsultować z Polakami. To nowe świadczenie ma się przyczynić do poprawy sytuacji demograficznej w Polsce – powiedziała minister Marlena Maląg w programie „Money. To się liczy”.

Źródło: Money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie