Gospodarka

500 Plus to za mało? Rząd chce wprowadzić nowy program socjalny dla rodzin z dziećmi

Polski Ład
Flickr.com/PiS

Ministerstwo Finansów chce nakłonić Polaków do reprodukcji. Pracuje nad projektem, dzięki któremu rodzice minimum czwórki dzieci będą zwolnieni z podatku dochodowego i to już od przyszłego roku.

Ministerstwo Finansów chce nakłonić dzieci do płodzenia dzieci

GUS wykazał, że w kwietniu urodziło się 27,5 tys. dzieci, a rok temu w tym samym miesiącu 28,8 tys. W ciągu ostatniego roku urodziło się z kolei 347,9 tys. dzieci, a założenia do ustawy o świadczeniu 500+ mówiły, że dzięki niemu w 2020 r. urodzi się 380 tys. dzieci, a w 2021 r. 375,5 tys. Okazuje się więc, że socjal PiS-u nie działa i nie nakłania do płodzenia potomków.

Teraz więc rząd chce zwolnić z podatku rodziny, które wychowują min. czwórkę dzieci. Skorzystać z tego rozwiązania mogłoby ok. 60 tys. rodzin. Łącznie zaoszczędzą one aż 250 mln zł, co daje średnio 4,17 tys. zł rocznie na rodzinę.

500+ nie pomogło, dlaczego nowy program pomoże?

Pytanie brzmi jednak: skoro 500+ nie nakłoniło Polaków do płodzenia dzieci, czemu nowy program podatkowy miałby to zrobić? Tego nie wiadomo. Będzie, co prawda, dodatkową zachętą, ale fiasko 500+ pokazało, że nie chcemy powiększać rodziny tylko i wyłącznie z powodów finansowych.

Młodzi Polacy zapewne nie chcą płodzić dzieci – a może nawet zakładać rodzin – z wielu innych powodów. Możliwe, że obawiają się o swoją przyszłość ekonomiczną (zwłaszcza w czasie pandemii i kryzysu gospodarczego). Do tego część z młodych osób może nie chcieć dzieci z… wygody.

W każdym razie rząd po raz kolejny może wprowadzić reformę podatkową, która tylko pogorszy sytuacje budżetową, ale na pewno nie wesprze polskiej demografii.

Źródło: Twitter, Spidersweb

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie