Gospodarka

500 Plus to za mało? Rząd chce wprowadzić nowy program socjalny dla rodzin z dziećmi

Polski Ład
Flickr.com/PiS

Ministerstwo Finansów chce nakłonić Polaków do reprodukcji. Pracuje nad projektem, dzięki któremu rodzice minimum czwórki dzieci będą zwolnieni z podatku dochodowego i to już od przyszłego roku.

Ministerstwo Finansów chce nakłonić dzieci do płodzenia dzieci

GUS wykazał, że w kwietniu urodziło się 27,5 tys. dzieci, a rok temu w tym samym miesiącu 28,8 tys. W ciągu ostatniego roku urodziło się z kolei 347,9 tys. dzieci, a założenia do ustawy o świadczeniu 500+ mówiły, że dzięki niemu w 2020 r. urodzi się 380 tys. dzieci, a w 2021 r. 375,5 tys. Okazuje się więc, że socjal PiS-u nie działa i nie nakłania do płodzenia potomków.

Teraz więc rząd chce zwolnić z podatku rodziny, które wychowują min. czwórkę dzieci. Skorzystać z tego rozwiązania mogłoby ok. 60 tys. rodzin. Łącznie zaoszczędzą one aż 250 mln zł, co daje średnio 4,17 tys. zł rocznie na rodzinę.

500+ nie pomogło, dlaczego nowy program pomoże?

Pytanie brzmi jednak: skoro 500+ nie nakłoniło Polaków do płodzenia dzieci, czemu nowy program podatkowy miałby to zrobić? Tego nie wiadomo. Będzie, co prawda, dodatkową zachętą, ale fiasko 500+ pokazało, że nie chcemy powiększać rodziny tylko i wyłącznie z powodów finansowych.

Młodzi Polacy zapewne nie chcą płodzić dzieci – a może nawet zakładać rodzin – z wielu innych powodów. Możliwe, że obawiają się o swoją przyszłość ekonomiczną (zwłaszcza w czasie pandemii i kryzysu gospodarczego). Do tego część z młodych osób może nie chcieć dzieci z… wygody.

W każdym razie rząd po raz kolejny może wprowadzić reformę podatkową, która tylko pogorszy sytuacje budżetową, ale na pewno nie wesprze polskiej demografii.

Źródło: Twitter, Spidersweb

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie