Gospodarka

500 Plus nie pomógł. Będzie nowe świadczenie dla rodziców?

Rewolucja w "Rodzina 500 +" przesądzona? "Program należy zmodyfikować"
Fot. Flickr

Program 500+ miał poprawić dzietność. W styczniu urodziło się zaś najmniej dzieci od 18 lat. Jak chce na to zareagować rząd? Ulgami podatkowymi.

Miej dziecko, a dostaniesz ulgę!

W pierwszym miesiącu tego roku urodziło się 25 tys. dzieci. To o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. To najgorszy wynik od 2003 r.

Co ciekawe, PiS chwali się w ostatnim czasie programem 500+. Szkoda, że nie dodaje, że pomysł, by zwiększyć dzietność poprzez wypłacanie rodzicom po 500 zł, zawiódł.

5 lat temu został wprowadzony program #Rodzina500Plus. 👨‍👩‍👧‍👦🇵🇱

Opublikowany przez Prawo i Sprawiedliwość Czwartek, 1 kwietnia 2021

Teraz rząd ma nowy pomysł.

– Już w niedługim czasie pan premier Mateusz Morawiecki będzie w tej polityce podatkowej skierowanej dla rodzin ogłaszał nowe rozwiązania, oczywiście jeszcze korzystniejsze. Dziś mamy wprowadzone ulgi podatkowe na pierwsze i kolejne dzieci, zwiększoną ulgę podatkową. Natomiast cały czas trwają prace, aby rozwiązania były jeszcze bardziej efektywne, aby zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin – zapowiedziała jeszcze w lutym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wyborcza.pl twierdzi, że zna szczegóły projektu.

– Dziś osoby pracujące do 26. roku życia są zwolnione z podatku PIT. Jeden z pomysłów zakłada, aby to zwolnienie wydłużyć do 30. roku życia, pod warunkiem że młodzi zdecydują się w tym czasie na dziecko. Zwolnienie mogłoby objąć zarówno matkę, jak i ojca dziecka. Pomysł nie ma jeszcze akceptacji, ale jest grupa działaczy, która naciska, aby go wprowadzić – zauważyło źródło gazety.

Problem polega na tym, że to kosztuje. Ulga dla młodych to koszt ok 2,5 mld zł rocznie. Do tego 1,3 mld zł wykłada władza centralna, a resztę po prostu tracą samorządy. Pomysł PiS jest więc cyniczny. Nowa wersja ulgi byłaby bolesna, ale dla tych ostatnich, a nie dla rządu. 

Choć pomysł wydaje się ciekawszy niż 500+ i tak może niewiele pomóc.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie