Polityka i społeczeństwo

300 zł wyprawki, podobnie jak 500+ nie dla wszystkich dzieci. Matki są wściekłe na premiera

Minister Rafalska okłamała rodziców niepełnosprawnych dzieci. Przypominamy niewygodne głosowanie
Fot. KPRM

Program “Dobry start”, jeden z elementów tzw. “Piątki Morawieckiego” miał być nowym 500+. Oto rodzice dzieci w Polsce, którym wcześniej odebrano darmowe podręczniki do szkół, wprowadzone przez rządy poprzedników, miały dostać rekompensatę. W sierpniu każdego roku do ich rąk miało trafiać 300 zł na “wyprawkę szkolną”. Program miał wyrównywać szanse wszystkich uczniów. Jak to niestety w przypadku zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości często bywa, okazuje się, że w programie są luki i hasło „wszyscy” to jednak nie „wszyscy”.

Jak informują portale „WP Finanse” oraz „Polki.pl”, rodzice 6-cio latków nie mogą liczyć na rządowe wsparcie. Według urzędników bowiem uczęszczające do „zerówki” dziecko nie jest formalnie jeszcze uczniem, nawet wtedy gdy placówka znajduje się przy szkole podstawowej. Warto zaś zauważyć, że dzieci w „zerówkach” też korzystają z podręczników i przyborów szkolnych, a to właśnie wydatki z nimi związane miała pokrywać rządowa wyprawka.

Na forach internetowych i na Facebooku widać, że matki czują się oszukane przez premiera, zaznaczając, że przecież 6-latkowie również korzystają z artykułów szkolnych i książek, więc wyłączenie ich z programu jest niezrozumiałe.

Bulwersujące jest również nieujęcie w programie “Dobry start” wychowanków Domów Dziecka oraz nieuwzględnienie dłuższej nauki przez uczniów techników. W przypadku tych pierwszych, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar już zapowiedział działanie, bowiem traktowanie dzieci pozbawionych opieki rodziców prawa do tego świadczenia jest niczym innym jak ich dyskryminacją.

Okazuje się zatem, że w sprawie “Wyprawki +” póki co więcej jest pytań, niż odpowiedzi. Co ciekawe, władza wie natomiast ile pieniędzy jest w stanie na program przeznaczyć. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że na 300-złotową wyprawkę dla uczniów wydamy 1,44 mld złotych rocznie, i 16 mld złotych w 10 lat. Środki będą pochodzić oczywiście z naszych podatków.

Źródło: Superbiz.pl

Fot. KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie