Polityka i Społeczeństwo

2 miliardy się przydadzą. Zarząd TVP zarobił wielkie pieniądze, miliony poszły na premie

W sprawozdaniu ze swojej działalności TVP pochwaliło się osiągniętym zyskiem. Nie byłby on jednak możliwy, gdyby nie hojna rekompensata przyznana przez rząd. Okazuje się też, że trzykrotnie wzrosły zarobki zarządu Telewizji Polskiej.

Rada Mediów Narodowych otrzymała od TVP sprawozdanie z działalności w 2019 roku. Jak wynika z tego raportu, Telewizja Polska za zeszły rok osiągnęła zysk w wysokości 89 mln złotych netto, lecz składa się na niego głównie rekompensata za abonament.

Jak pamiętamy, rząd PiS przeforsował w marcu przekazanie na TVP 1,95 mld złotych. Wpływy z faktycznie wpłaconego abonamentu wyniosły 330 mln złotych.

We wszystkich sprawozdaniach TVP podaje łącznie wpływy uzyskane z abonamentu i z rekompensaty jako przychody z abonamentu, co jest formalnie poprawne, ale w rzeczywistości mylące – tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl były prezes TVP, a obecnie członek RMN, Juliusz Braun.

Ze sprawozdania wynika też, że w TVP o 46 mln złotych zmalały wpływy z reklam. Całościowe koszta Telewizji wzrosły o 16,9 procent. TVP wydało na swoją działalność 2,691 mld złotych.

Co ciekawe, aż 2,18 mln złotych spółka wydała na wynagrodzenia dla zarządu. Różnica między rokiem 2018 jest znaczna. Wówczas członkowie zarządu zainkasowali łącznie 811,8 tysięcy, a więc blisko 3 razy mniej.

Skąd ów wzrost? Nie jest to wyjaśnione. Prawdopodobnie ma to związek ze zmianami w zarządzie, jakie miały miejsce w 2019 roku. W sprawozdaniu nie podano jednak zarobków konkretnych członków zarządu. Jacek Kurski chwalił się swego czasu w Senacie, że zarabiał w TVP „mniej, niż mu proponowano”. Według informacji portalu Wirtualnemedia.pl, były prezes Telewizji Polskiej i tak nie mógł narzekać – miał zarabiać miesięcznie siedmiokrotność średniej krajowej, a więc około 34,5 tysięcy złotych, co w 2018 roku dało ok. 414 tysięcy złotych.

TVP nie zapomina też o innych zatrudnionych w swoich strukturach. Część „wypracowanego” zysku planuje przeznaczyć na nagrody dla pracowników. Na premie pójdzie 18 mln złotych. Reszta – 71 mln złotych – zostanie wypłacona na kapitał zapasowy.

Zwiększenie przychodów związane jest wyłącznie z tzw. rekompensatą przyznawaną od 2017 r. drogą corocznych incydentalnych ustaw zwiększających przychody spółki w trakcie roku obrotowego – podsumowuje sprawozdanie Braun.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie