Polityka i Społeczeństwo

147 doradców Andrzeja Dudy. To rekord. Do czego tak naprawdę potrzebuje ich prezydent?

Fickr.com/Kancelaria Premiera

Prezydent Andrzej Duda ma już cztery rady doradcze, w których w sumie jest 147 osób. To najliczniejsze grono doradców, jakim dysponuje głowa państwa od 15 lat. Prezydent  Do tego należy doliczyć dziesięciu doradców etatowych i jedenastu doradców społecznych.

Najnowsza Rada ds. Ochrony Zdrowia, którą Andrzej Duda powołał 12 lutego, składa się z 21 członków, z których dziesięciu należy jednocześnie do liczącej sto osób Narodowej Rady Rozwoju, istniejącej od początku prezydentury człowieka, który „nigdy nie wykładał w Poznaniu”.

Najnowsza Rada ma zajmować się m.in. analizą bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia, przygotowywaniem opinii i ekspertyz dla głowy państwa, opracowywanie założeń i projektów legislacyjnych.

Narodowa Rada Rozwoju stworzona przez Dudę jest nawiązaniem takowej stworzonej swego czasu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – z ta różnicą, że Rada za kadencji poprzednika liczyła raptem 48 członków, a u Dudy aż 100. Prezydent Kaczyński miał jeszcze do dyspozycji Radę ds. Wsi i Rolnictwa, Radę ds. Edukacji i Badań Naukowych oraz Radę ds. Kombatantów – w sumie liczyły 43 osoby.

Zadaniem obecnej Narodowej Rady Rozwoju jest „formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski”. Rada ma przygotowywać prezydentowi opinie, ekspertyzy, a także założenia merytoryczne do prezydenckich projektów ustaw. Podobne zadania mają dwie inne rady przy prezydencie Dudzie. Rada ds. Przedsiębiorczości utworzona została 10 maja 2019 roku. W jej składzie jest 20 osób, które mają wspomóc prezydenta w inicjowaniu zmian prawnych dla polepszenia działania polskiego biznesu. 16 grudnia 2020 roku powstała zaś Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich – liczy 20 członków, w tym czterech równocześnie należy do Narodowej Rady Rozwoju.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie