Sport

116 milionów na wsparcie polskiej piłki. PZPN przedstawia pakiet pomocowy

PZPN pomaga klubom

Koronawirus mocno uderzył w sport, wyjątkiem nie jest futbol. Właściciele polskich klubów dawali sygnały, że sytuacja jest trudna i apelowali do PZPN o wsparcie. Dziś związek przedstawił swój pakiet pomocowy. Wyniesie on 116 mln złotych.

116 mln na pomoc polskiej piłce

PZPN nie zajmuje się pożyczaniem pieniędzy.

Od tego są banki, niech kluby tam się kierują. Nie będziemy pożyczać związkowych pieniędzy, by szefowie klubów mogli opłacić pensje zagranicznych zawodników – mówił Zbigniew Boniek w wywiedzie dla „Rzeczpospolitej”. Prezes PZPN zdaje jednak sobie sprawę z powagi sytuacji. Związek pracował nad planem pomocy dla polskiej piłki. Dziś poznaliśmy szczegóły pakietu.

Całość pakietu wyniesie 116 milionów złotych. Największy kawałek tortu przeznaczono na wsparcie dla klubów PKO Ekstraklasy oraz I, II i III ligi, ale pomoc dosięgnie też każdego szczebla futbolowej drabinki.

50 mln dla klubów

Najważniejsze założenie pakietu to wspomniane dofinansowanie klubów z najwyższych klas rozgrywkowych w sezonie 2020/21. Jak rozdysponowano pieniądze?

  • Ekstraklasa – 30 mln złotych
  • I liga – 10 mln złotych
  • II liga – 6 mln złotych
  • III liga – 4 mln złotych

Jak zaznacza PZPN, konkretna kwota przypadająca na klub w każdej lidze będzie uzależniony od ilości zespołów, grających w danej klasie rozgrywkowej, więc klub Ekstraklasy dostanie około 1,8 mln złotych. Ostateczną decyzję poznamy po konsultacjach z klubami i spółką Ekstraklasa.

Dla klubów istotna jest też decyzja o podniesieniu o 50% wysokości nagród finansowych za udział w Pucharze Polski na szczeblu centralnym.

Pro Junior System bez zmian

PZPN zdecydował, że w tym sezonie wypłaci nagrody za udział w projekcie Pro Junior System w całości. Kwoty te nie zostaną zmniejszone o nierozegrane spotkania – pula nadal wyniesie 18 milionów złotych. Dla klubów, które nie załapią się za nagrody z PJS, przygotowano pulę pieniędzy z tytułu wsparcia solidarnościowego. To 120 tysięcy zł na klub w I lidze, 100 tysięcy – w II i 20 tysięcy w III klasie rozgrywkowej.

W sezonie 2020/21 pula nagród za projekt PJS pozostaje bez zmian. Te 36 milionów złotych to pieniądze, które PZPN zamierzał przeznaczyć na nagrody w projekcie. W tym punkcie ważne jest zapewnienie, że Związek kwot nie zmniejszy.

Wsparcie piłki kobiecej

PZPN wsparł kobiece piłkarstwo kwotą 7,6 mln złotych. Zwiększono nagrody finansowe w Ekstralidze i Pucharze Polski kobiet. Kluby zostaną dofinansowane – na szczeblu Ekstraligi po 100 tysięcy złotych, I lidze – 50 tysięcy, a II lidze – 20 tysięcy. Warto jednak przy tym zauważyć, że część tej kwoty Związek i tak planował przeznaczyć na te cele – kwotę powiększono.

Pomoc dla niższych lig i juniorów

PZPN zdecydował też o zawieszeniu opłat za udział w rozgrywkach seniorskich od III ligi do C klasy w sezonie 2020/21. Dodatkowo związek zwolnił kluby z opłat za uczestnictwo w rozgrywkach juniorskich.

Nie jest jednak tak, że przedstawiony przez PZPN pomysł podoba się wszystkim. Poszkodowane wydają się szkółki piłkarskie, które nie należą do struktur dużych klubów z najwyższych klas rozgrywkowych. Placówek działających samodzielnie, utrzymujących się z czesnego płaconego przez rodziców, w pakiecie nie uwzględniono. I to budzi największe kontrowersje. Pakiet na papierze wygląda ciekawie, jest przemyślany, szeroko zakrojony i obejmuje niemal wszystkie szczeble futbolowej piramidy.

Źródło: PZPN

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie