Po godzinach

10 najbogatszych ludzi w historii świata

Mówi się, że światem rządzą pieniądze. Wielu z nas fascynuje się tym kto, w jakim czasie i jaki sposób zgromadził swoją fortunę. Prestiżowy amerykański magazyn Forbes co roku publikuję listę najbogatszych ludzi świata, zestawiając na niej osoby, których majątek przekracza 1 miliard USD.

W 2017 roku na czele rankingu po raz kolejny uplasował się Bill Gates, który zgromadził majątek o astronomicznej wysokości 86 miliardów dolarów. Majątek założyciela Microsoftu przekracza wartość PKB wielu krajów świata, nie tylko tych z biedniejszych kontynentów, np. Słowenii, Bułgarii czy Chorwacji.

Analizując rankingi aktualne rankingi bogactwa można zacząć się zastanawiać, jak majątek zgromadzony przez Billa Gatesa czy Warrena Buffetta ma się w odniesieniu do ich historycznych poprzedników. Innymi słowy, czy Gates jest najbogatszą osobą w historii ludzkości, czy też jakaś postać historyczna była w stanie zgromadzić większy majątek od amerykańskiego geniusza i filantropa?

Pytanie to jest jak najbardziej zasadne biorąc pod uwagę jeden obiektywny czynnik, który najbardziej zagraża wartości pieniądza, czyli inflację. Dla przykładu 1 dolar zarobiony w 1917 roku ma dziś wartość nabywczą na poziomie 19 USD. Nie można zatem przeliczać historycznych fortun w stosunku 1 do 1, należy uwzględnić zmiany w parytecie siły nabywczej, czyli ile wynosi wartość historycznego majątku w przeliczeniu na dzisiejsze wartości.

  1. Cornelius Vanderbilt, 185 miliardów $
J. C. Buttre – Buttre, Lillian C. American Portrait Gallery, New York

Jeden z najbardziej znanych amerykańskich przedsiębiorców. Swoją potęgę i bogactwo zbudował na transporcie morskim i kolejowym w XIX w. Inwestował w budowę linii kolejowych i żeglugowych na terenie USA. Stworzył potężną firmę żeglugową, oparte o parowce. U szczytu swej sławy zgromadził majątek w wysokości 185 miliardów dolarów, większość którego zbudował po wojnie secesyjnej, rozszerzając zasięg swojego kolejowego imperium.

  1. Henry Ford, 199 miliardów $

Jedna z głównych postaci w historii amerykańskiej przedsiębiorczości. Henry Ford był w stanie zgromadzić majątek w łącznej wysokości prawie 200 miliardów dolarów. Ford, ] znany jest założycielem Ford Motor Company, który rozpoczął produkcję pierwszego w historii samochodu osobowego dla mas.

Był również pionierem w przemyśle i biznesie. Wprowadził wyższe płace dla swoich pracowników oraz opracował koncepcji linii produkcyjnej, co pozwoliło na produkcję stosunkowo niedrogich towarów, na który mógł sobie pozwolić przeciętny Amerykanin.

  1. Muammar Kadafi, 200 miliardów $
fot. wikimedia

Zmarły 2011 roku były dyktator Libii kontrolował olbrzymią fortunę w wysokości 200 miliardów dolarów, zgromadzoną podczas jego 42-letniego panowania. Został zabity w trakcie libijskiej wojny domowej. Muammar Kadafi był tak bogaty, że miał pistolet ze złota. Pokaźny majątek zdobył działając w przemyśle naftowym.

  1. Wilhelm Zdobywca, 209-229 miliardów $

fot. Myrabella

Szacuje się, że majątek Wilhelma Zdobywcy wynosił od 209 mld USD do 229 mld USD. Wilhelm był pierwszym królem Anglii, który zasiadał wcześniej na tronie wikingów. Panował od 1066 do 1087 roku. Dowodził udaną inwazją na Anglię.

  1. Jakub Fugger, 221 miliardów $

fot. wikimedia

Stosunkowo nieznana postać historyczna,  w porównaniu do wielu innych najbogatszych na świecie osób, Jakub Fugger zgromadził majątek o wartości 221 miliardy dolarów, dzięki swojej działalności handlowej i bankowej. Fugger dorobił się swojej fortuny w dużej mierze dzięki wydobyciu srebra i złota na terenie Węgier i Czech.

  1. Mir Osman Ali Khan, 230 miliardów $

Być może nigdy nie słyszeliście o takiej postaci jak Mir Osman Ali Khan, ale był on bez wątpienia jednym z najbogatszych ludzi w historii świata. Jako władca państwa Hyderabad w Indiach, jego bogactwo urosło do astronomicznej sumy 230 miliardów dolarów. Zbudował sieć kolejową w regionie, zajmował się również elektryfikacją ogromnych połaci Indii.

Panował 37 lat. Zmarł w 1967 roku. Jak głosi legenda pozostawił po sobie 149 dzieci.

  1. Mikołaj II Romanow, 300 miliardów $

fot. wikimedia

Znany jako car Mikołaj II, Nikołaj Aleksandrowicz Romanow zgromadził 300-miliardową fortunę podczas swojego panowania. Mikołaj II prawdopodobnie najbardziej znany jest jako ostatni car Rosji.  Zarówno on, jak i jego rodzina zostali ostatecznie rozstrzelani w 1918 roku, w wyniku rosyjskiej rewolucji.

  1. Andrew Carnegie, 310 miliardów $

fot. Andrew Carnegie

Andrew Carnegie, niezwykle bogaty i potężny przemysłowiec, zyskał na znaczeniu w połowie lat osiemdziesiątych, dzięki działalności w przemyśle stalowym. Urodził się w biednej szkockiej rodzinie, Carnegie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych pod koniec lat czterdziestych XIX w. Po licznych mniejszych sukcesach gospodarczych, Carnegie założył U. S. Steel Corp., dzięki któremu zarobił prawie 310 miliardów dolarów. Jest również znany z tego, że prawie całą swoją fortunę rozdał na cele dobroczynne.

  1. John D. Rockefeller, 340 miliardów $

fot. wikimedia

Nazwisko Rockefellera jest głęboko zakorzenione w amerykańskiej historii, a zgromadzoną przez niego fortunę, wysokości 340 miliardów dolarów  jest do dziś jednym z największych majątków w historii ludzkości. Urodzony w 1839 roku w Nowym Jorku doszedł do sławy jako założyciel i właściciel Standard Oil. Przedsiębiorstwo Rockefellera stopniowo uzyskało prawie całkowitą kontrolę nad branżą przetwórstwa ropy naftowej i kanałami dystrybucji nafty i produktów ropopochodnych w całych Stanach Zjednoczonych.

Amerykańskie imperium Standard Oil obejmowało 20000 szybów, 4000 mil rurociągów oraz 5000 cystern drogowych i dawało zatrudnienie ponad 100 000 pracowników. Udział Standard Oil w światowym przetwórstwie ropy naftowej ustalił się powyżej 90% w tym czasie by spaść do około 80% na początku XX wieku

Jest znany ze swojej filantropii, założył dwa uniwersytety, University of Chicago i Rockefeller University. Zmarł w 1937 roku w wieku 97 lat.

  1. Mansa Musa, 400 miliardów $

fot. wikimedia

Zdecydowanie najbogatszym człowiek w historii ludzki był jednak Mansa Musa, który rządził Imperium Mali od 1312 do 1337 roku n.e. Musa dorobił się fortuny wartej 400 mld dolarów. Dla porównania jego majątek wynosi czterokrotnie więcej niż najbogatszej obecnie osoby na świecie. Musa urodził się w 1280 roku i żył do 1337 roku, jako pobożny muzułmanin, tworząc liczne centra edukacyjne i meczety w całej Afryce, z których jeden można zobaczyć do dziś w Timbuktu. Do dziś nikomu nie udało się zbliżyć się do ogromu bogactwa jakie Musa zgromadził.

źródło

fot. PHOTOCREO Michal Bednarek

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie