Polityka i społeczeństwo

Zwracał uwagę na patologie w Policji. Teraz ludzie Błaszczaka szukają na niego haków

W lutym tego roku media obiegła informacja o tym, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak chce stworzyć konkurencyjny do NSZZ Policjantów związek zawodowy. Pomóc ma mu w tym “Solidarność” Piotra Dudy, a głównym powodem stworzenia “swoich” związkowców miała być powtarzająca się krytyka związkowców wobec MSWiA. Swoje zrobiły też niekończące się apele pod adresem rządu o większą ochronę policjantów interweniujących podczas zadym kibolskich, sprzeciw wobec instrumentalnemu wykorzystywaniu policji w rozgrywkach politycznych czy otwarta krytyka wspierania ruchów faszyzujących i środowisk narodowców. Ponadto ze środowiska policjantów płynęły głosy sprzeciwu wobec stosowania odpowiedzialności zbiorowej w kwestii dezubekizacji, co skutkowało niesprawiedliwym obniżaniem emerytur wieloletnim i zasłużonym dla III RP funkcjonariuszom.

Z kolei w połowie sierpnia szef związków zawodowych z Poznania, podinspektor Andrzej Szary zwrócił się z apelem do ministra Błaszczaka i ówczesnego szefa Komendy Głównej Policji Jarosława Szymczyka, podnosząc kwestię bezpieczeństwa funkcjonariuszy:

„(…) agresywne postawy części przedstawicieli ruchów narodowych, nacjonalistycznych i pseudokibiców nie spotykają się zawsze z jednoznaczną krytyką ze strony władz państwowych” – napisał podinspektor Szary. Zwrócił także uwagę na bardzo duże upolitycznienie policji oraz szeroko zakrojone czystki kadrowe, przeprowadzane przez szefa MSWiA i jego zastępcę, wiceministra Jarosława Zielińskiego. W rozmowie z portalem NaTemat, podkreślał, że:

Zapewne pan minister nie będzie z tego tytułu zadowolony. Ale to jest rzeczywistość. Jest zbyt dużo polityki, policja jest mocno upolityczniona, dokonano czystek kadrowych. Dzisiaj, prawdę mówiąc, policją zarządza minister i wiceminister, a nie Komendant Główny Policji. My musimy przeciwdziałać zjawiskom agresywnym wobec policjantów i policjantek. W ciągu każdego dnia dochodzi do pięciu czynnych napaści na policjantów. W skali roku to jest około 4 tys. takich napaści.

Dziś okazuje się, że podinspektor Szary musiał bardzo zajść za skórę ministrowi Błaszczakowi, który najwyraźniej zaraz po opublikowaniu wspomnianego wyżej apelu, zarządził rękami szefa KGP kontrolę Biura Spraw Wewnętrznych Policji wobec wielkopolskich związkowców. O wynikach tej kontroli pisze dzisiejszy “Super Express”. Kontrolę wszczęto na podstawie anonimowego donosu, a jej przedmiotem były niektóre wydatki z pieniędzy związkowych. Jak wynika z ustaleń kontrolerów, na stanowiskach w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pracują żona i syn szefa związkowców Andrzeja Szarego. Wesele syna szefa związkowców mogło być urządzane za pieniądze związkowe (a w tym samym hotelu związkowcy regularnie urządzali imprezy). Ponadto z funduszy socjalnych nieprawidłowo rozdzielano zapomogi, które trafiały do rodziny kierownictwa NSZZ Policjantów Wielkopolski. W sumie nieprawidłowo miało być rozliczone ok. 100 tys. zł.

Sam podinspektor Szary nie ukrywa swojej irytacji: Zarzuty są absurdalne. To próba obrzucenia błotem mojej rodziny. To manipulacja i pomówienia – mówi.

BSW złożyło w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, jednak z uwagi na to, że sprawa dotyczy policjantów z Poznania, zostanie ona zapewne przeniesiona do prokuratury zamiejscowej. Śmiem przypuszczać, że finalnie trafi do takiej prokuratury, w której pracują zaufani prokuratorzy Zbigniewa Ziobry, by sprawa potoczyła się “właściwie”.

Nietrudno odnieść wrażenie, że sprawa przeciwko temu konkretnemu związkowi i temu konkretnemu szefowi związku ma powiązanie z jego krytycznymi wypowiedziami pod adresem ministra Błaszczaka. To jednak kolejny komunikat do potencjalnych “sygnalistów”, że można ujawniać tylko patologie, które nie uderzają bezpośrednio w rząd Prawa i Sprawiedliwości. Bo “dobra zmiana” nie toleruje niesubordynacji i jest sroga w egzekwowaniu kar. Wkrótce niepokorny związkowiec się o tym przekona.

Źródło: Super Express

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie