Polityka i społeczeństwo

Zaskakujący scenariusz prawicowego publicysty. Macierewicz założy nową partię?

Macierewicz w potrzasku. Chce wkopać Ziobrę?
fot. flickr/KPRM

Dziś będziemy świadkami wyjątkowej miesięcznicy smoleńskiej i to wcale nie z powodu tego, jakie przełomy zostaną na niej ogłoszone. Dziś po raz pierwszy od katastrofy tupolewa istnieje ryzyko, że zakończy się ona spięciem wewnątrz obozu rządzącego. Wszystko za sprawą wczorajszej dymisji Antoniego Macierewicza, który z pewnością nie puści płazem takiej zniewagi a biorąc pod uwagę wczorajsze komentarze osób związanych z Macierewiczem głównie tematem badania katastrofy smoleńskiej i bazujące na tym temacie jako kapitale politycznym może być naprawdę nieprzyjemnie.

Prezes Kaczyński podejmując decyzję o zdymisjonowaniu Antoniego Macierewicza musiał brać pod uwagę ryzyko, jakie niesie za sobą uderzenie w tak kontrowersyjną postać, która ma za sobą  wielkie grono wyborców nie tyle a fanatycznych wyznawców, dodatkowo powiązanych finansowo lub za pomocą wspólnych interesów z byłym szefem MON. Musiał też próbować podjąć się policzenia, ilu działaczy jest gotów wypowiedzieć zwierzchność szefowi partii i pójść za Macierewiczem. Wygląda na to, że według jego kalkulacji nie jest ich tak wielu, by nie zaryzykować ich w celu ułożenia sobie dalszej współpracy z prezydentem Dudą.

Mimo to, w sieci natychmiast pojawiły się scenariusze, w ramach których Antoni Macierewicz powinien wykorzystać swoją popularność w środowiskach radykalnych i zbudować nową partię, bazującą na prawicowym ekstremum. Ekstremum, dla którego Macierewicz wciąż pozostaje najwyższym guru, a które wobec planów ofensywy ku wyborcom centrum coraz częściej odczuwałoby zawód polityką partii rządzącej. Zdaniem Przemysława Piętaka, prawicowego publicysty obecne wydarzenia mogą otwierać drogę do rozłamu w łamach Prawa i Sprawiedliwości ale wcale niekoniecznie dla tej partii niekorzystnego.

Rozważmy bowiem – hipotetycznie – następujący scenariusz. Wiemy, że – czy nam się to podoba – Antoni Macierewicz ma w kraju ogromny „elektorat negatywny”, i przez to jest w pewnej mierze wizerunkowym obciążeniem dla PiS-u, mogącym zniechęcić do głosowania na tej partię część bardziej centrowych wyborców. Z drugiej strony wiemy też (wystarczy poczytać pierwsze komentarze po rekonstrukcji na portalu niezalezna.pl), że za Macierewiczem stoi murem całkiem sporo środowisko umownej „Gazety Polskiej”. Wyobraźmy sobie zatem, że owo środowisko tworzy własną partię, z Macierewiczem na czele, niezależną od PiS-u, ale w kluczowych dla polskiej polityki kwestiach głosującą tak samo, jak partia rządząca, i przez to nie stanowiącą dla niej bezpośredniego zagrożenia. Nazwijmy tę nową partię, dla uproszczenia, „polskim Jobbikiem”, na wzór ugrupowania sytuującego się na Węgrzech na prawo od orbanowskiego Fideszu.

Nowa partia weszłaby z czasem do szerokiej koalicji Zjednoczonej Prawicy, zachowując swoją mocno radykalną tożsamość i zagospodarowując najbardziej krewkich wyborców. W ten sposób szanse na przyszłą większość konstytucyjną byłyby znacznie większe.

Czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy? Wszystko z pewnością zależy od dalszych działań prezesa PiS, nowej propozycji dla Antoniego Macierewicza oraz kierunków eskalacji konfliktu środowiska Macierewicza ze środowiskiem prezydenta Dudy. Nikt chyba nie wierzy, że wraz z dymisją szefa MON skończy się podkopywanie pozycji gospodarza pałacu prezydenckiego. Wręcz przeciwnie, Antoni Macierewicz jest dziś gotowy na wojnę. Nie wiadomo jedynie jeszcze na jak krwawą.

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie