Polityka i Społeczeństwo

Zagadkowy wzrost aktywności Marty Kaczyńskiej. Czy szykuje się zaskakujące wejście do polityki?

Zagadkowy wzrost aktywności Marty Kaczyńskiej. Czy szykuje się zaskakujące wejście do polityki?
Fot. TVP Info

Od kilku dni panuje gorąca atmosfera wokół dyrektor Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki. Dziś wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin poinformował o decyzji swojego przełożonego Piotra Glińskiego ws. odwołania dyrektor:

Minister kultury stracił zaufanie do szefowej PISF Magdaleny Sroki i nie wyobrażamy sobie po prostu dalszej współpracy z nią; decyzja jest nieodwołalna.

Przypomnijmy,  chodzi o list, który jedna z pracownic PISF-u skierowała do stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych Motion Picture Association of America, podpis miała złożyć pod nim dyrektor Sroka. Według Sellina odwołanie ma nastąpić na podstawie przepisu, który mówi, że jak jest utrata zaufania, to minister ma prawo taką decyzję podjąć. Jutro Rada Programowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ma zaopiniować pismo ministra kultury w sprawie odwołania Magdaleny Sroki ze stanowiska.

List dotyczył zezwolenia na użycie w materiałach reklamowych zdjęć z ceremonii oscarowych, kiedy Andrzej Wajda i Paweł Pawlikowski dostają Oscara. W datowanym na 16 maja piśmie wyjaśniono ponadto, że PISF podczas 70. Festiwalu Filmowego w Cannes zaprezentuje film Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza” właśnie dlatego, że „historia naszego kraju jest w kluczowym momencie”. Dalej zawarto słowa, które nie spodobały się ministrowi Glińskiemu:

To przerażające, jak szybko możemy wrócić do absurdalnej cenzury prowadzeni przez ksenofobicznych nacjonalistów w cieniu figury Chrystusa króla Polski, wymazując z podręczników szkolnych Lecha Wałęsę i nazywając go zdrajcą – powiedział wicepremier.

Tłumaczenia szefa Rady PISF, reżysera Jacka Bromskiego, że autorka feralnego listu została zwolniona w trybie dyscyplinarnym nie przemawiają do Ministerstwa Kultury. Resort nie wyobraża sobie dalszej współpracy z osobą, która przekazuje nieprawdziwe informacje na temat sytuacji w Polscepowiedział Jarosław Sellin.

Agnieszka Holland w wypowiedzi dla OKO.press ostrzega, że Władze zasadzały się na Magdalenę Srokę od zwycięskich wyborów i teraz na zasadzie na ciebie bęc, widocznie przyszedł ten moment. […] oczywiście tu nie chodzi o żaden list, ale o złamanie niezależności PISF. Odwołanie Sroki jest złamaniem ustawy o kinematografii, która precyzyjnie opisuje, kiedy można to zrobić. Magdalenie Sroce próbowano wręczyć wypowiedzenie ministra jeszcze przed posiedzeniem Rady Programowej, co też jest niezgodne z ustawą, więc na razie wycofano wypowiedzenie.

W obliczu nieustępliwej decyzji ministerstwa w sprawie skrócenia kadencji dyrektor Magdaleny Sroki dziwi tajemniczy wpis Marty Kaczyńskiej na Facebooku:

Pogłoski o likwidacji PISF są nieprawdziwe.

Opublikowany przez Marta Kaczyńska na 7 października 2017

Krótka treść zdania wystosowanego jakby w imieniu wicepremiera Piotra Glińskiego padająca ze strony krewnej Jarosława Kaczyńskiego staje się wymowna w obliczu niedawnej i niespodziewanej wizyty Marty Kaczyńskiej w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie i to tuż przed spotkaniem jej stryja z prezydentem w Belwederze.

https://twitter.com/KuczynskiM/status/916321540278575105

Zagadkowe pojawienie się w bieżącej polityce córki byłego prezydenta może zwiastować ciekawe i dotychczas nieprzewidywalne rozegranie w toczącym się od kilku miesięcy konflikcie prezesa Kaczyńskiego z Andrzejem Dudą. Zachowująca przez ostatnie lata stanowczy dystans od bieżącej polityki Marta Kaczyńska może wnieść nowy impuls do działań Zjednoczonej Prawicy, zwłaszcza w przypadku narastającego sporu z powołującym się na dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego prezydentem Dudą. Po której stronie stanie tym razem Marta Kaczyńska, czy odegra rolę mediatorki – na rozwój sytuacji pozostaje nam tylko czekać.

Źródło: Wpolityce.pl

Fot. TVP Info

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie