Po godzinach

WOŚP górą! Rezygnacja kluczowego partnera z powodów politycznych nie złamała orkiestry

Wszyscy byliśmy zdziwieni informacjami o tym, jaką małostkowością wykazali się politycy obozu rządzącego, kiedy światło dzienne ujrzały informacje o wycofaniu się banku Pekao ze współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Bank miał wieloletni dorobek w hojnym wspieraniu akcji i słynął z bycia silnym oparciem dla Orkiestry. Trudno nie wspomnieć o hojnych, wartych 2 mln zł, darowiznach byłego prezesa Pekao Luigi Lovaglio na cele organizacji. Jednak przyszła repolonizacja i w dobroczynność wkroczyła brutalna polityka.

O zerwaniu współpracy informuje nieoficjalnie serwis Cashless.pl. Jego źródła donoszą, że choć z oficjalnych stron nie zniknęły informacje o współpracy, to decyzje już zapadły i Orkiestra jest ich świadoma. Jest to pokłosie politycznej niechęci obecnej ekipy rządzącej do Jurka Owsiaka, która przeniosła się na decyzje już dziś kontrolowanego przez państwo giganta. Pekao wymownie milczy o całej sprawie, ale brak stanowczego zaprzeczenia sugeruje, że w informacjach Cashless.pl jest spore ziarno prawdy.

Okazuję się, że jednak dobra wola ludzi potrafi przezwyciężyć nawet najtrudniejsze sytuacje. To samo źródło, które poinformowało o zerwaniu współpracy dostarczyło informacje, że na miejsce Pekao znalazł się już inny duży partner biznesowy. Orkiestrę ma wesprzeć bowiem jeden z największych banków w Polsce – mBank. Oznaczałoby to, że działalność fundacji nie odczułaby negatywnych konsekwencji politycznych represji, co powinno nas cieszyć.

Polityka i działalność społeczna nie powinny się przenikać, niedopuszczalne jest, aby niewinni odbiorcy pomocy organizacji społecznych cierpieli z powodu niechęci polityków do członków tego czy innego podmiotu w oderwaniu od dobrze wykonywanej przez niego pracy. Z tego powodu należy trzymać polityków od takich inicjatyw z daleka.

Polski sektor pozarządowy jak i zaangażowanie Polaków w dobroczynność to obszar podlegający nieustannym zmianom i rozwojowi, który wpisuje się w powolną ewolucję społeczeństwa obywatelskiego. WOŚP to dziś nie tylko wielkie ilości zakupionego sprzętu, który uratował tysiące istnień, ale to także symbol, że razem możemy więcej. Nie pozwólmy zatem zniszczyć tej pięknej inicjatywy.

fot. Shutterstock/Maciej Bledowski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie