Polityka i społeczeństwo

Więcej niż 6 przelewów i więcej niż 90 tysięcy – długi PiS

Więcej niż 6 przelewów i więcej niż 90 tysięcy - długi PiS

Sprawa przelewów z rachunku Komitetu Społecznego KOD na rachunek firmy Mateusza Kijowskiego w ostatnich dniach okupuje czołówki większości serwisów internetowych. Trwają debaty nad tym, czy Kijowski powinien ustąpić, czy ludzie KOD powinni go bronić, czy zmusić do odejścia. Mimo, że zachował się nieetycznie, wprowadził w błąd wielu ludzi i nadużył zaufania swoich współpracowników, przyznam szczerze, że ja oburzenia nie czuję. Tak naprawdę faktycznie poszkodowani są Ci, którzy choćby złotówkę przelali w formie donacji na rzecz Komitetu Obrony Demokracji. Krytyka ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości, dziennikarzy i publicystów prawicowych ma znamiona tylko i wyłącznie politycznej gry i tak należy ją traktować. KOD to wciąż całkowicie prywatne przedsięwzięcie, prywatne pieniądze i prywatny czas, jaki poświęcają jego członkowie. Zaskakujące jest to, że tak wiele uwagi zwrócono na sześć przelewów po 15 tysięcy prywatnych złotych, w prywatnym stowarzyszeniu, a o tak powszechnym w minionym roku spłacaniu prywatnych długów z publicznych pieniędzy mówi się tak mało. A gdy mówi się o czymś mało, to właśnie tutaj, na tym portalu można o tym napisać.

Zacznijmy od spłacania długów wobec Kościoła Katolickiego, który mimo rzekomej niezależności jest dziś prawdziwym bastionem obrony dobrej zmiany. Pojedyncze przypadki hierarchów kościelnych, którzy odważą się skrytykować rządzących, spotykają się ze zmasowaną krytyką i ostracyzmem ze strony kolegów w sutannach. Nic dziwnego. Prawo i Sprawiedliwość bardzo dba o kościół i wartki strumień pieniędzy płynących w stronę hierarchów.

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, w minionym 2016 roku postanowił, że do 2018 roku Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie otrzyma 28 milionów dotacji. Ale nie tylko o kościoły i muzea się rozchodzi. Sposobów na dotowanie kościoła nie brakuje. A to dofinansowanie w wysokości 510 mln na „utrzymanie stosunków państwa z Kościołem i związkami wyznaniowymi”, 8 dodatkowych milionów na Fundusz Kościelny czy 180 mln na Światowe Dni Młodzieży. Wszystko to „na gębę”, bez szczegółowych sprawozdań czy rozliczenia każdej złotówki. Kościół zadowala się także prezentami niepieniężnymi – matura z religii, preferencyjne rozwiązania podatkowe czy prokościelne wyjątki w restrykcyjnych ustawach, jak choćby w przypadku ustawy o obrocie gruntami rolnymi.

Nie sposób nie wspomnieć o najważniejszym sojuszniku Prawa i Sprawiedliwości, wobec którego partia zaciągnęła wiele długów przez ostatnie lata. Ojciec Tadeusz Rydzyk bez wątpienia jest jednym z największych beneficjentów dobrej zmiany. 27 milionów złotych dotacji na odwierty geotermalne, 200 tys. do fundacji Lux Veritatis za kursy dyplomacji publicznej i 3 miliony dla szkoły w Toruniu na szkolenia medialne dla sędziów i prokuratorów. Do tego podniesienie prestiżu tej niszowej szkoły, gwarancja zatrudnienia dla jej absolwentów w publicznych mediach czy gwarancja nienaruszalności interesów redemptorysty. „Dobra zmiano trwaj” – może rzecz ojciec Tadeusz.

Wszyscy pamiętamy bój małżeństwa Elbanowskich o zniesienie obowiązku szkolnego dla 6 – latków. Wiele wycierpieli, wiele się naprotestowali, więc długi trzeba spłacić. Wystarczyło w niejasnych okolicznościach powtórzyć konkurs i fundacja Elbanowskich dostała do zarządzania 8 mln złotych. Fundacja, w której wzrosła ilość zatrudnionych osób i procent środków przeznaczanych na wynagrodzenia. No ale przecież tego nikt sprawdzać nie będzie, w końcu to sojusznicy władzy.

O imperium senatora Biereckiego i słabość PiS wobec niego napisano już wiele, więc nie będę się powtarzał. Komisja Nadzoru Finansowego po raz kolejny publikuje raport, z którego wynika, że dziesiątki milionów wciąż uciekają do Luksemburga. Zamiata się pod dywan informację, że w trakcie komisji śledczej ws. Amber Gold wyszło na jaw, że przez ochronę SKOK-ów, nie przyjęto poprawki, która uniemożliwiłaby Plichcie dokonanie oszustwa. Ostatnio natomiast nie może przebić się do opinii publicznej bardzo prawdopodobne wyłączenie małych SKOK-ów spod nadzoru KNF, bo PiS nie spieszy się z nową ustawą. Senator Bierecki natomiast bryluje sobie w Sejmie i nadal dba z tylnego siedzenia o odpowiedni przekaz medialny. Bezkarny i przez nikogo nie niepokojony. Bo przelewy trzeba umieć robić. Kijowski mógłby się uczyć, prawda?

No i na koniec kwestia spłaty długu wobec lidera, nieformalnego Naczelnika Państwa. Ochrona Prezesa Kaczyńskiego to priorytet. Prezes PiS od lat korzysta z ochrony pracowników GROM Group, założonej przez emerytowanych snajperów renomowanej jednostki o tej samej nazwie. Co miesiąc z publicznej kasy na rzecz firmy ochroniarskiej wpada mniej więcej 150 tysięcy złotych. Rocznie daje to prawie 2 miliony dla komfortu psychicznego człowieka, który oficjalnie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje i nigdy nie będzie można postawić go przed Trybunałem Stanu. Spłacając jednak długi wobec wystarczającej grupy środowisk ma gwarancję, że nikt niepokoić go nie będzie pytaniami, czy takie wydatki są uzasadnione. Zwłaszcza, gdy opozycja sama siebie nokautuje. Niech żyje dobra zmiana.

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie