Polityka i społeczeństwo

TVP przekroczyło kolejną granicę. Nie uwierzycie, kogo tym razem ocenzurowali

Totalny odlot Wiadomości TVP. Internauci nie zostawiają suchej nitki na tym materiale
fot. wiadomosci.tvp.pl

Prezydent Andrzej Duda wziął udział we wczorajszym Orszaku Trzech Króli zorganizowanym w zróżnicowanym wyznaniowo Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim. Tradycyjny przemarsz odbył się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. W związku z tym na uroczystości poruszano między innymi temat równości wszystkich ludzi i walki z rasizmem. Prezydent powiedział: „Nieważne, czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek”. Te, niestety potrzebne słowa zbiegły się odbijającą się głośnym echem sprawą rasistowskiego ataku na 14-letnią dziewczynkę z Turcji.

Jak się okazało, dziennikarze TVP musieli uznać ten wątek wizyty prezydenta za zbyt sztampowy, bo o jakichkolwiek słowach o szacunku wobec innych w materiale Wiadomości TVP „zapomniano”. Wspomniano za to o „demonstrowaniu wspólnych wartości, których mamy [Polacy] ogromnie wiele”. Potem przytoczono, również wyrwane z kontekstu słowa Jana Pawła II: „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia. Być człowiekiem sumienia to znaczy, przede wszystkim, w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający”. Tylko co dziś podpowiada statystycznemu Polakowi sumienie? Przytoczony cytat jest od dawna instrumentalnie wykorzystywany m.in. przez środowiska pro-life czy te przeciwne imigracji.

Na wątku tolerancji oparły się za to Fakty TVN, cytujące prezydenta: „[…]każdy może przyjść i być między nami – Polakami i chrześcijanami – jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać. […] Nieważne, czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej i tego samego w związku z tym oczekujemy od niego.”

Wiadomości TVP grają wespół z PiS w niezwykle niebezpieczną grę na ksenofobicznych emocjach. Dane prokuratury mówią wyraźnie, że rośnie liczba ataków z nienawiści i niebagatelną rolę odgrywa tutaj przyzwolenie na antyimigranckie wypowiedzi i treści w mediach. Nie zmienią tego zaklinania ministra Błaszczaka, który powołując się na policyjne statystyki mówi o spadku powiązanej z ksenofobią przestępczości, czy jego przekonywanie, że nastoletnia Turczynka nie była ciemnoskóra.

Widać gołym okiem, że TVP dopuściła się daleko idącej manipulacji. Stacja od dawna stara się unikać smutnych incydentów związanych z przemocą wobec obcokrajowców. Nie ma powodów do dumy – nic dziwnego. Gorzej, że w tym samym czasie ta sama telewizja publiczna łapie się każdego tematu, gdy przemoc pochodzi ze strony imigrantów.

Tolerancja powinna być czymś oczywistym i rozumiałbym pominięcie w publicznej telewizji słów prezydenta, jeśli Polska nie miałaby problemu z atakami motywowanymi nienawiścią na tle religijnym, rasowym czy homofobicznym. Tak jednak nie jest i trzeba głośno powiedzieć, że telewizja rządzona przez Jacka Kurskiego przekroczyła kolejną, wydawałoby się nieprzekraczalną granicę i ocenzurowało nawet wypowiedź prezydenta z obozu władzy.

Źródło: TVP

Fot. TVP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie