Polityka i społeczeństwo

TVP wciąż na gigantycznym minusie. Pożyczka od Skarbu Państwa nie pomaga

Mistrzostwo manipulacji. Tak Wiadomości TVP atakują prezydenta Andrzeja Dudę
fot. wiadomosci.tvp.pl

Zgodnie z przewidywaniami, zorganizowany za wszelka cenę i wbrew wszystkim festiwal w Opolu zaliczył gigantyczną klapę. Pusty amfiteatr, wychodzący zniesmaczeni goście i poczucie zażenowania poziomem festiwalu. Można postawić tezę, że upadek kultowego festiwalu, na którym największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej stawiały pierwsze kroki i pokazywały się publiczności może stać się symbolem totalnego upadku Telewizji Polskiej pod rządami Jacka Kurskiego.

Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, w pierwszych siedmiu miesięcy br. TVP wypracowała prawie 29 mln złotych straty.

– Wszystkie możliwe wskaźniki dołują – mówi dla Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun z Rady Mediów Narodowych. Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej został zaproszony na najbliższe posiedzenie RMN, by przedstawić sytuację finansową firmy i poinformować na co wyda 800 mln zł rządowej pożyczki.

Szefostwo TVP jest zobowiązane co kwartał przekazywać Radzie Mediów Narodowych sprawozdanie na temat sytuacji finansowej publicznego nadawcy.

– Dostaliśmy teraz taką informację. W przeciwieństwie do informacji za pierwszy kwartał, ta nie jest objęta klauzulą tajności, więc mogę podać co zawiera –`mówi dla Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, były prezes TVP, zasiadający obecnie w RMN. Zdjęcie klauzuli jest efektem protestu, złożonego w tej sprawie przez Brauna. Z notatki przekazanej Radzie wynika, że TVP za pierwszych siedem miesięcy zanotowała stratę na poziomie 28 770 000 zł.

– Informacja nie precyzuje, jak ma się to do roku poprzedniego, jednak znaleźliśmy wiadomość, że jest to 8,5 mln zł poniżej przyjętego przez telewizję planu – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Braun. Jeśli chodzi o przychody z abonamentu za ten okres – w stosunku do ubiegłego roku – TVP zanotowało o 20 mln zł wpływu mniej, zaś z tytułu reklamy i sponsoringu – 33 mln zł poniżej planu.

– Tutaj z kolei nie podano nam żadnych kwot, a tylko o ile mniejsze są wpływy z tego tytułu. Ponieważ uznaliśmy, ze dane są co najmniej niepełne i trudne do porównania, przewodniczący Krzysztof Czabański zaprosił prezesa Jacka Kurskiego na najbliższe posiedzenie Rady Mediów, byśmy mogli dopytać o szczegóły tej finansowej informacji – informuje Juliusz Braun. Posiedzenie ma się odbyć 28 września.

Oprócz doprecyzowania tego, co niejasne w przekazanej informacji finansowej, członkowie Rady będą pytali także o to, jak wygląda kwestia wykorzystywania obligacji i pożyczki w wysokości 800 mln, udzielonej w połowie lipca br. TVP przez Skarb Państwa.

– Pieniądze będą przeznaczone m.in. na poprawę jakości oferty programowej Telewizji Polskiej – mówił portalowi Wirtualnemedia.pl jeden z managerów TVP. – Z moich informacji wynika, że z kredytu wzięto już 200 mln zł. To bardzo dużo pieniędzy. Chciałbym dopytać, co za to zrobiono – konkluduje Braun.

Zdaniem rozmówcy portalu, sytuacja w telewizji publicznej jest zła. – Wszystkie możliwe wskaźniki dołują. Półrocze ma zawsze dużo lepszy wynik finansowy, niż koniec roku. Grudzień jest tym okresem, kiedy sumują się rozmaite wydatki i wyniki wówczas są jeszcze gorsze. Zatem biorąc to pod uwagę oceniam, że na początek września br. wyniki finansowe TVP są zdecydowanie niedobre – dodaje Braun.

Trudno niestety oczekiwać, że sytuacja w TVP się poprawi. Ostatnio media donosiły, że w miejsce niezwykle popularnego programu kulinarnego “Podróże Roberta Makłowicza” TVP produkuje teraz program “Polski grill”. Mimo, że koszty jego produkcji są niższe a oglądalność znacznie mniejsza, TVP płaci za jego produkcje niemal dwukrotnie więcej. Jak widać w pisowskiej TVP priorytetem nie jest wydać pieniądze jak najlepiej i jak najkorzystniej a przekazać możliwie największą kwotę w odpowiednie, zaprzyjaźnione ręce.

Źródło: Wirtualnemedia

fot.Adrian Grycuk

POLUB NAS NA FACEBOOKU

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie