Polityka i Społeczeństwo

Trybunału Stanu dla prezydenta. Polacy chcą, by poniósł konsekwencje

Trybunału Stanu dla prezydenta. Polacy chcą, by poniósł konsekwencje
fot. Shutterstock/Drop of Light

Dziś, gdy protestujący w całym kraju Polacy oczekują decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie trzech ustaw sądowych, wielu zapomina od czego rozpoczął się bezpośredni konflikt Prawa i Sprawiedliwości z sędziami Sądu Najwyższego. Dziś nie ma już wątpliwości, że właśnie uchwała 7 sędziów SN z 31 maja tego roku, stwierdzająca brak mocy prawnej decyzji o zastosowaniu abolicji indywidualnej w sprawie Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników uruchomiła całą operację pt. “Przejąć Sąd Najwyższy”. Każdy, kto oczekuje dzisiaj na weto prezydenta, musi rozumieć, że on także jest stroną zainteresowaną unieszkodliwieniem tego składu Sądu Najwyższego. Tamta uchwała w gruncie rzeczy stwierdzała bowiem naruszenie przez niego ustawy zasadniczej, a za to przecież powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Warto w tym miejscu przypomnieć badanie opinii publicznej, które dla Wirtualnej Polski przeprowadzono na panelu Ariadna, kilka dni po ogłoszeniu uchwały Sądu Najwyższego. Choć współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy dwoili się i troili, aby sprawę uchwały Sądu Najwyższego zdezawuować i przedstawić jako nieistotną opinię kilku kolesi, to robili to bardzo nieudolnie. Polacy za złamanie konstytucji i ułaskawienie kolegi partyjnego widzą prezydenta przed Trybunałem Stanu.

We wspomnianym badaniu, ankietowani odpowiedzieli na 4 pytania dotyczące kwestii ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników jeszcze przed ich prawomocnym skazaniem. Wyniki tego badania raczej prezydenta nie zachwyciły. Dziś warto mu te wyniki przypomnieć.

Na pytanie kto ma rację w tej sprawie, zaledwie 15% uczestników poparło prezydenta z PiS, a aż 42% Sąd Najwyższy. Aż 43% nie potrafiło jednak wskazać strony, którą popiera i trudno nie interpretować tego jako skuteczny efekt dezinformacji i włączania niezależnych sądów do sporu politycznego.

Dosyć jasno ankietowani wypowiedzieli się jednak w kwestii przyszłości Mariusza Kamińskiego, którego dymisji z funkcji ministra koordynatora służb specjalnych domaga się aż 51% spośród nich.

Kluczowe jest jednak ostatnie, 4 pytanie, w którym ankietowani mieli ocenić, czy po uchwale Sądu Najwyższego, stwierdzającej, że prezydent nie miał prawa ułaskawić osoby, która nie została skazana prawomocnym wyrokiem, Andrzej Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu, 36% badanych odpowiedziało “tak” lub “raczej tak”. W obronie prezydenta Dudy stanęło zaledwie 29% ankietowanych, a więc mniej więcej tyle, na ile szacuje się poparcie Polaków dla Prawa i Sprawiedliwości.

Takie wyniki badań mogą być dla Andrzeja Dudy olbrzymim problemem, zwłaszcza wizerunkowym i ostatecznie zakończyć próby przekonywania, że jest prezydentem wszystkich Polaków, co zresztą ani przez moment jego prezydentury mu się nie udawało. 

Polacy już półtora miesiąca temu nie mieli wątpliwości, że racja stoi po stronie Sądu Najwyższego, nie po stronie prezydenta. Teraz, gdy na biurku Andrzeja Dudy leży m.in. ustawa ten Sąd Najwyższy demoluje, może warto by miał tego świadomość. Ma dziś bowiem niepowtarzalną okazję, by sondaż, w którym Polacy domagają się dla niego Trybunału Stanu był ostatnim takim w jego kadencji. Jeśli jednak zdecyduje się na dalszą konfrontację i wszystkie ustawy podpisze, może być pewien, że Trybunał Stanu już go nie ominie. Polacy nie zapomną.

fot. Shutterstock/Drop of Light

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie