Gospodarka

To nie jest fake news. Rządzący chcą wprowadzić kartki na żywność

Z początkiem października tego roku weszła w życie reforma przywracająca wiek emerytalny na poziomie 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Już dziś wiadomo, że zgodnie z zapowiedziami ekspertów, emerytury wcale nie będą tak wysokie jak niektórzy mogli się spodziewać. Co więcej, poziom świadczenia emerytalnego dla kobiet już dziś różni się bardzo od tego wypłacanego mężczyznom, czasami nawet o połowę. Co gorsza, sytuacja demograficzna w kraju jest taka, że emerytów przybywa, a dzieci nie rodzi się tyle, by wypełnić dziurę w systemie kapitałowym, który wciąż jeszcze w Polsce obowiązuje.

Grupa społeczna emerytów i jej zadowolenie jest dla każdej władzy kluczowe, tym bardziej że z roku na rok jej liczebność będzie się zwiększać. Dlatego też w Prawie i Sprawiedliwości trwają gorączkowe prace nad rozwiązaniami, które po pierwsze utrzymają emerytów dłużej na rynku pracy, a po drugie zapewnią godny poziom życia tym, którzy emerytury będą mieli głodowe. Wciąż nieznany jest los nowego świadczenia zwanego roboczo “500+ dla emerytów”, bowiem jego wprowadzenie zależy od rzeczywistych skutków finansowych obniżenia wieku emerytalnego. Rządzący postanowili rozważyć więc inne formy wsparcia dla najbiedniejszych emerytów, choć zmiana, o której mówił dzisiaj Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, brzmi nie tylko groteskowo ale i przypomina najgorsze czasy poprzedniego systemu.

Chodzi bowiem o … kartki na żywność. Z drożyzną w sklepach, która jest oczywistym skutkiem pompowania publicznych pieniędzy w gospodarkę wiceszef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości chce walczyć właśnie poprzez wprowadzenie m.in. pomocy rzeczowej w postaci kartek na żywność. Nietrudno odnieść wrażenie, że taki sposób pomocy dla najbiedniejszych emerytów może być spowodowany ich sentymentem do starych “dobrych” czasów.

Bo skoro już partia rządząca staje się niczym niegdyś PZPR władzą jednolitą, skoro Wiadomości TVP przypominają już Dziennik Telewizyjny, a działacze jedynej słusznej partii uwłaszczają się na majątku publicznym, to dlaczego w sklepach nie przywrócić kartek, którymi można zapłacić za żywność. Zdaniem Cymańskiego każda forma pomocy jest zasadna.

Seniorzy w Polsce wymagają stałej pomocy. Trzeba pomyśleć o rozwiązaniu, aby ci emeryci mieli możliwość korzystania z kartek na żywność. Oczywiście w tej kwestii najwięcej trzeba wspierać tych najbiedniejszych, którzy mają 1000 zł świadczenia. Widzimy przecież, jak drożeje jedzenie. Emeryci są w bardzo ciężkiej sytuacji i każda forma pomocy dla nich to będzie dobra rzecz – powiedział Super Expressowi Cymański.

Trzeba przyznać, że “dobra zmiana” wciąż potrafi zaskakiwać.

Źródło: SuperExpress

fot. flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie