Gospodarka

Ta grafika pokazuje wzrost gospodarczy za rządów Tuska. Dane, które obalają mit „Polski w ruinie”

Prawo i Sprawiedliwość opisując rządy poprzedników bardzo chętnie posługuje się hasłem: „Polska w ruinie„. Głównym celem takiego zabiegu pr-owego jest przedstawienie przeciwników politycznych w jak najgorszym świetle, bez względu na to, czy narracja jest zgodna z rzeczywistością.

Za fatalny stań państwa w opowieści dobrej zmiany odpowiada oczywiście Donald Tusk, który jest dla PiS wrogiem numer jeden. Sęk w tym, że dane statystyczne, dotyczące wzrostu gospodarczego za okres rządów koalicji PO-PSL, kiedy premierem był właśnie Tusk, przedstawiają zgoła odmienny obraz sytuacji.

Na Twitterze znalazła się nawet grafika, która ma dowodzić: „jak Donald Tusk szkodził Polsce w czasach, gdy był premierem RP” Dane Komisji Europejskiej pokazują, że szkodził tak bardzo, że nasz kraj wypracował w latach 2008-2014 największy skumulowany wzrost PKB wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej.

https://twitter.com/mrnowosielski/status/932700590823690240

To jednak nie wszystko. Ktoś pokusił się o zestawienie tempa wzrostu długu publicznego za rządów Tuska z pierwszą połową obecnej kadencji, kiedy to władzę sprawuje PiS. Również i te dane nie przedstawiają byłego premiera w tak złym świetle, jak życzyliby sobie tego Kurski i spółka. Z poniższych wykresów wynika, że rząd PiS zadłuża nas szybciej niż rząd PO, za czasów Tuska…

Złośliwi stwierdzą oczywiście, że to nie zasługa Tuska i jego ekipy, a miliardów euro, które szerokimi strumieniami płynęły do nas z Brukseli. Co więcej krytycy zwrócą uwagę, że to inne kraje zaliczyły kraj, podczas gdy Polska stała praktycznie w miejscu. Jest to tylko częściowo prawdą. W latach 2008-2012 spora część państw UE borykała się z kryzysem finansowym, co negatywne odbiło się na ich wzroście gospodarczym. Polska z kolei rozwijała się wolniej niż w latach poprzednich, mimo wszystko jednak tempo wzrostu było dodatnie.

Nie trzeba być genialnym ekonomistą, żeby zauważyć, że narracja o Polsce w ruinie za rządów Tuska to mit, który nie jest w stanie obronić się w starciu z twardymi danymi…

fot. flickr/EU2017EE

POLUB NAS NA FACEBOOKU

 

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Rafał Nowakowski

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Media Tygodnia

Ładowanie