Polityka i społeczeństwo

Sromotna porażka PiS w wyborach na Podlasiu. Czy dobra zmiana jest przesadnie napompowana w sondażach?

Sromotna porażka PiS w wyborach na Podlasiu. Czy dobra zmiana jest przesadnie napompowana w sondażach?
fot. flickr/KPRM

Analizując ostatnie trendy sondażowe jak na dłoni widać, że Prawo i Sprawiedliwość zostawia wszystkich przeciwników polityczych mocno w tyle. Niektóre badania dają PiSowi poparcie na poziomie nawet 42%. W większości z nich dobra zmiana może się cieszyć względami ok. 38% badanych. Opozycja znajduje się daleko w tyle. Coraz częściej zdarza się sytuacja, że zsumowane słupki poparcia Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej i tak przekładają się na mniej głosów niż dla partii rządzącej.

Tym bardziej zastanawiający jest wynik wyborów uzupełniających w Nowogrodzie na Podlasiu, gdzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości otrzymał jedynie 3,5% głosów.  Wygrał kandydat bezpartyjny z komitetu obywatelskiego, zdobywając ponad 60% poparcia. Jest to o tyle dziwne, że Podlasie stanowi tradycyjnie twierdzę PiS. To właśnie tam zarówno prezydent Duda, jak i Prawo i Sprawiedliwość zmiażdżyli swoich przeciwników w cyklu wyborczych 2015 r.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w wyborach lokalnych zwycięstwo komitetów bezpartyjnych nie jest niczym nowym. Jednakże zadziwia tu skala porażki. Kandydat PiS otrzymał jedynie 3% głosów, co biorąc pod uwagę silne poparcie dla partii rządzącej w województwie podlaskim jest kompromitacją.

Internauci natychmiast zaczęli stawiać pytanie, jakie jest realne poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości? Czyżby wyniki sondażowe były jednak oderwane od rzeczywistości, tym razem na niekorzyść dobrej zmiany?

Co prawda, jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale może stanowić poważny asumpt do dyskusji na prawdziwym poziomem poparcia dla PiS. Będzie ono niechybnie zweryfikowane przy okazji wyborów samorządowych. A to już za rok…

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie