Polityka i społeczeństwo

Skandaliczne gierki TVP. Media narodowe w manipulacji pobiły same siebie

TVP przyzwyczaiła nas już do swojego propagandowego stylu i całkowitej jednostronności przekazu. Jednak są takie momenty, kiedy nawet publiczny nadawca przebija samego siebie. Do niebywale skandalicznej sytuacji doszło podczas wczorajszego wydania “Wiadomości”, kiedy to dziennikarze starali się wykreować w widzach wrażenie, że PO grozi Polakom. Prorządowe media rozwijały bowiem narrację, że jeśli opozycja dojdzie do władzy, to ta nie tylko odbierze Polakom owoce dobrej zmiany, takie jak 500+, ale także każe obywatelom zwrócić już wypłacone przez państwo środki. Tym samym media narodowe posunęły się do szantażu ekonomicznego, aby zmusić wyborców do popierania PiS. Drogą do stworzenia opisanego przekazu okazało się wykorzystanie fragmentu wypowiedzi rzecznika Platformy Obywatelskiej Jana Grabca, którą wyrwano z oryginalnego kontekstu i przedstawiono w innym, aby tylko oczernić opozycję. Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział bowiem w ostatnim wywiadzie dla TVN24, że obecne bogate transfery socjalne są z punktu widzenia budżetu państwa na kredyt:

“Te przelewy przecież nie są z konta partyjnego PiS, że to są pieniądze wszystkich Polaków. Dokładnie rzecz biorąc, te pieniądze Polacy będą musieli zwrócić. Bo te programy w dużej mierze są na kredyt”.

“Wiadomości” skupiły się na fragmencie o zwrocie pieniędzy, sugerując widzom dosłowne znaczenie tych słów, a nie odniesienie do prostej prawdy, że państwo nie ma żadnych własnych pieniędzy, a jedynie te odebrane wcześniej obywatelom. Pokrywa się to zresztą z ustaleniami ekonomistów z Forum Obywatelskiego Rozwoju, którzy ocenili, że 41 mld zł przeznaczonych na 500+ pozwoliłoby całkowicie zwolnić z podatku PIT i składki na NFZ aż 30% najmniej zarabiających. Alternatywnie możliwe byłoby podniesienie kwoty wolnej od podatku do 12 tys. zł.

Rzecznik PO ostro skrytykował materiał TVP: “Manipulacja w goebbelsowskim stylu to jedyne co ma do przekazania Polakom TVPiS”.

Widać wyraźnie, że Jan Grabiec poruszył trudną dla PiS prawdę. Za hojne transfery przyjdzie bowiem zapłacić nam w nowych podatkach i rosnących cenach. Oba te zjawiska są już zresztą w Polsce obecne. Sprawia to, że z każdym miesiącem ukrywanie świadomości ich istnienia przed Polakami będzie wymagało od propagandy PiS coraz więcej wysiłku. Zatem ze strony Jacka Kurskiego możemy spodziewać się coraz więcej takich zagrań.

Źródło: TVP.info, Twitter

fot. Wiadomości.tvp.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie