Polityka i społeczeństwo

Prezes PiS już wybrał – liderem opozycji ma zostać Petru

Quo vadis Petru?
fot. Shutterstock/ Tomasz Bidermann

Prawdopodobne porozumienie Prawa i Sprawiedliwości z częścią klubów opozycyjnych, w sprawie zakończenia protestu w Sejmie, jest niczym innym jak kolejnym elementem planu Jarosława Kaczyńskiego, mającym na celu przejęcie całości władzy w Polsce, także nad opozycją. Deal Ryszarda Petru z Prezesem PiS ma być częścią transakcji wiązanej, w ramach której Prezes PiS wprowadzi do polskiej przestrzeni publicznej funkcję oficjalnego lidera opozycji. Na tę funkcję wskaże oczywiście przewodniczącego Nowoczesnej. Upiecze tym samym dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie tylko z precyzją sapera rozbroi zagrażającą jego władzy bombę w postaci zjednoczonej i twardej opozycji, ale i zyska kontrolę nad poczynaniami ugrupowania, którego nie może tak jak PO czy PSL krytykować za poprzednie rządy. Ryszard Petru z kolei osiągnie to, co liczy się dla niego najbardziej. Osobisty sukces w polityce. Osobisty, bo ani dla kraju, ani dla jego partii rozwiązanie to korzystne nie będzie.

Powiedzmy wprost, od połowy 2015 roku Prezesowi Kaczyńskiemu szczęście sprzyja non stop. Najpierw, wbrew zdrowemu rozsądkowi, zdobył dla PiS stanowisko Prezydenta, mimo że wystawił do wyścigu polityka z partyjnego trzeciego rzędu. Potem, w październiku, nie tylko wyjątkowym zbiegiem okoliczności zyskał samodzielną większość, ale i przeciwko sobie dostał taką opozycję, o jakiej pragnący wszechwładzy naczelnik może tylko pomarzyć. Kukiza, którego ruch to zbieranina bez ładu i składu, komformistycznie antysystemowa oraz zakochanego w sobie Petru, który postanowił pobawić się w politykę, bo w biznesie już mu się znudziło. PO i PSL, które otrzymały czerwoną kartkę w wyborach, nie mogły być zagrożeniem, więc dobra zmiana miała nie mieć problemów. Po kilku miesiącach okazało się, że Petru wprowadził jednak szereg bardzo merytorycznych posłanek, a bezpardonowe demontowanie konstytucyjnych instytucji państwa opozycję wzmocniło i skonsolidowało. Gdy zaraz przed świętami doszło do wspólnego protestu podczas uchwalania ustawy budżetowej, Kaczyński musiał zauważyć, że zjednoczona opozycja może jednak być zagrożeniem. Postanowił działać i dziś już widać, że zrobił to po mistrzowsku.

W wywiadzie 21 grudnia, zaraz przed świętami, zarzucił haczyk z przynętą i postanowił sprawdzić na ile Ryszard Petru się na nią połakomi. Działacze z Dolnego Śląska z pewnością przekazali mu, z jaką łatwością we Wrocławiu Prezydent Dutkiewicz manipuluje Nowoczesną i na miejsce wiceprezydenta z tej partii proponuje swojego człowieka, pod warunkiem, że lokalna .N najpierw tę osobę przyjmie. Stanowiska i władza to zanęta, na którą lider Nowoczesnej może się połakomić. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej, Prezes Kaczyński zapowiedział wprowadzenie specjalnego stanowiska lidera opozycji, równego wicepremierowi. Na wzór systemów dwupartyjnych, taki lider opozycji miałby prawo przepytywać premiera, decydować o porządku obrad niektórych posiedzeń Sejmu, być może miałby też większe uprawnienia w prezydium Sejmu. Taka pozycja dla Ryszarda Petru byłaby symbolicznym zwycięstwem nad Grzegorzem Schetyną, a trudno nie zauważyć otwartej rywalizacji pomiędzy nimi. Dla Kaczyńskiego z kolei Ryszard Petru, ze swoją skłonnością do wpadek językowych i merytorycznych, posiadający malutki klub sejmowy, byłby z pewnością przeciwnikiem wygodniejszym niż przewodniczący samej Platformy lub inny polityk, stojący na czele zjednoczonej opozycji.

I na koniec tylko przypomnienie ostatnio opublikowanego sondażu, dotyczącego właśnie lidera opozycji. Mimo trwającego już 3 tygodnie protestu i deklarowanej jedności, Polacy w sondażu IBRIS dla “Rz” najwyraźniej widzą tylko podział i rywalizację. Nie widzą też lidera. 30% ankietowanych nie widzi rywala dla Prezesa PiS, a na pierwszym miejscu, zaskakując chyba samego zainteresowanego, widzą Pawła Kukiza. Dla walczących ze sobą jak lwy, Schetyny i Petru, powinien być to wyraźny komunikat, że coś robią źle i pora to zmienić. Nie potrafię tylko zrozumieć, skąd u szefa Nowoczesnej przekonanie, że rozwiązaniem jest złamanie porozumienia z PO i dogadanie się z PiS-em. Choćby nie wiem ile listów do działaczy napisał, raczej na szerokie zrozumienie liczyć nie będzie mógł. A kruche wciąż struktury w całym kraju mogą tego nie wytrzymać. Na kolejny prezent od losu Jarosław Kaczyński już nie może się doczekać.

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie