Polityka i społeczeństwo

Poseł PO ujawnia niewygodną prawdę, która może pogrążyć Patryka Jakiego

Jeden z najbardziej barwnych ostatnio polityków partii rządzącej, wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji może mieć spory problem. Wychodzą bowiem na jaw informacje, które rzucają cień na jego wiarygodność w zwalczaniu procesu “złodziejskiej reprywatyzacji”.

Krucjata, jaką prowadzi ostatnio przeciwko prezydent Warszawy, nasila się, a z ust jego i jego współpracowników padają coraz mocniejsze słowa skierowane pod adresem warszawskiego ratusza. Ostatnio chociażby Sebastian Kaleta, do niedawna rzecznik resortu sprawiedliwości, a obecnie członek komisji weryfikacyjnej mówił nawet o mafii, która działała w stołecznym ratuszu, pomagając oszustom i przestępcom.

Bogata w tego typu oskarżenia była konferencja komisji z zeszłego tygodnia, podczas której Patryk Jaki przedstawiał okoliczności reprywatyzacji kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze. Skandaliczne zaniedbania organów, które nie dokonały chociażby sprawdzenia numeru PESEL prawowitego właściciela roszczeń, sprawiły, że kurator mógł pozyskać, a następnie sprzedać kamienicę w imieniu osoby, która zmarła w 1949 roku.

Decyzja oczywiście skandaliczna i karygodna – bardzo słusznie, że została nagłośniona. I choć sprawą merytorycznie z pewnością nie zajmowała się Hanna Gronkiewicz – Waltz, jak próbują usilnie przekonywać politycy PiS i Solidarnej Polski, to jednak odpowiedzialni za takie zaniedbania powinni ponieść konsekwencje.

Niestety metody stosowane przez komisję weryfikacyjną wcale nie oferują łatwych rozwiązań ani nie przynoszą oczekiwanych skutków, co możemy dzisiaj przeczytać na warszawskich stronach portalu tvn24.pl i na co zwrócili uwagę internauci. Mieszkańcy kamienic wcale nie odczuli ulgi – wręcz przeciwnie, dziś ich sytuacja prawna jest bardzo skomplikowana.

To co ładnie brzmi z ust przewodniczącego komisji weryfikacyjnej, wcale nie jest takie oczywiste w realu, gdzie w grę wchodzą skomplikowane kwestie prawne, których niestety, mimo wielkich chęci (oby), politolog z wykształcenia Jaki najwyraźniej nie ogarnia. W komentarzach pod informacją o panującym w wyniku decyzji komisji weryfikacyjnej bałaganie prawnym pojawiało się często pytanie, dlaczego kwestia reprywatyzacji wciąż nie została rozstrzygnięta ustawowo, co znacznie uprościłoby proces i rozwiązało problem raz na zawsze. PiS z niewiadomych przyczyn nie chce takiej ustawy reprywatyzacyjnej uchwalić, pozostawiając decyzje pseudosądowi ludowemu. Na konieczność uchwalenia takiej ustawy zwracają zresztą uwagę zarówno Hanna Gronkiewicz – Waltz, jak i jej koledzy partyjni, którzy przecież w czerwcu 2015 roku uchwalili tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną, która część rozwiązań patologicznych powstrzymała.

Dziś na swoim Twitterze do kwestii tejże ustawy nawiązał poseł Michał Szczerba, który zwrócił uwagę internautów na to, jak w ówczesnym głosowaniu zachował się poseł Patryk Jaki.

Biorąc pod uwagę panującą w PiS narrację można wobec powyższego zadać wręcz publicznie pytanie, które także na Twitterze zadał rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec: Czy Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej sprzyjał układowi wyłudzającemu kamienice w Warszawie?

Źródło: Twitter

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie