Polityka i Społeczeństwo

Poseł Brejza obnaża, kto stoi za “niezależnymi” mediami. Obłuda elity władzy

Fraza “niezależne media” została wypromowana przez środowisko Prawa i Sprawiedliwości za rządów Platformy Obywatelskiej jako określenie mediów stojący w opozycji do niemal wszystkich liczących się na rynku tytułów, szczególnie zaś Gazety Wyborczej i TVN. Miały one stać na straży prawdy i nieustępliwe stawiać opór polityczno-medialnemu układowi, który manipuluje Polakami. Jednak szybko okazało się, że niepokorni zaczęli uosabiać w jeszcze większej skrajności wszystko to, co oficjalnie chcieli piętnować. Budowa imperium medialnego wokół partii rządzącej była bowiem brutalnym procesem na styku biznesu i polityki, o którym rządzący nie chcą mówić, ponieważ obnaża ona skalę hipokryzji środowiska “dobrej zmiany”.

Jednak Poseł PO, Krzysztof Brejza postanowił zrzucić zasłonę milczenia i przypomniał parę faktów z historii jednego z najstarszych prorządowych mediów – portalu “Niezależna.pl”. Otóż medium, które swoją apolityczność i nieuległość wobec nacisków ma w nazwie, już w następnym roku po założeniu otrzymało duży zastrzyk finansowy od spółki, która jest zapleczem finansowym partii rządzącej. Poseł przypomniał tutaj rolę omawianej spółki “Srebrna”. Została ona bowiem założona w 1995 roku przez samego Jarosława Kaczyńskiego i jego najbliższych współpracowników z Porozumienia Centrum. Przez lata rozwijana, stała się obok wsparcia SKOK sercem pozasubwencyjnego finansowego układu wokół partii rządzącej. To właśnie “Srebrna”, w rok po założeniu portalu, wykupuje 50% udziałów w spółce “Słowo Niezależne”, które było wydawcą “Niezależna.pl”. Co ciekawe, spółka nabyła tym samym 50% praw do innego wolnego medium, czyli do tytułu “Niezależnej Gazety Polskiej”. Jak na ironię medium Sakiewicza niedługo później rezygnuje z tytularnej niezależności, stając się znaną wszystkim z kolejnych smoleńskich teorii “Gazetą Polską Codziennie”. Tym samym Jarosław Kaczyński stał się pośrednio współwłaścicielem omawianych mediów. Warto dla porównania przypomnieć, że oskarżona o budowę polityczno-medialnego układu III RP Platforma Obywatelska nie posiadała udziałów w liczących się krajowych mediach.

https://twitter.com/KrzysztofBrejza/status/967844800761344000

Jakby tego było mało, za pośrednictwem “Srebrnej” pompowano “Niezależną” przez kolejna lata. W 2009 roku kolejne 100 000 zł, w 2010 następne 100 i 200 tys. zł. Bez omawianych zastrzyków gotówki prorządowe media pozostałyby strukturami kanapowymi, które nigdy nie wybiłyby się poza rolę niszowych portalików w internecie. W podobny sposób Grzegorz Bierecki pozwolił wypłynąć braciom Karnowskim z ich mediami wPolityce.pl i Tygodnikiem Sieci, tworząc drugą gałąź żelaznych prorządowych mediów. Budowa tak wiernego imperium była procesem czasochłonnym i kosztochłonnym, ale widzimy na co dzień, że zwraca się rządzącym z nawiązką.

Poseł zwrócił także uwagę na samą skalę działalności spółki Srebrna, która uzyskała po dojściu PiS do władzy złote czasy. Firma w zaledwie rok podbiła trzykrotnie zyski z 700 tys do 2,225 mln zł:

Działalność spółki “Srebrna” i geneza prorządowych mediów pokazuje skalę obłudy Prawa i Sprawiedliwości. Żadna partia w Polsce nie mówi tyle, co PiS, o zwalczaniu szemranych sieci powiązań, ale równocześnie żadna inna formacja nie stworzyła wokół siebie takiego zaplecza całkowicie zależnych podmiotów. Jest to najlepsza definicja patologii, z którymi rządzący deklarują walkę. Biorąc pod uwagę udział mediów oraz to, że początki pracy u podstaw otoczenia Jarosława Kaczyńskiego sięgają lat 90-tych, to można z całą mocą powiedzieć, że to właśnie prezes zbudował własny, potężny układ III RP.

fot. flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie