Polityka i społeczeństwo

PiS właśnie załatwia sobie wygraną w wyborach na prezydenta Warszawy. Opozycja zaspała…

Jaki jest Patryk Jaki, każdy śledzący bieżącą politykę widzi. Jego emocjonalne, niczym niepohamowane wpisy na portalach społecznościowych oburzają nie mniej niż pełne arogancji i przekonania o własnej nieomylności zachowania na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Prawa ręka Zbigniewa Ziobry, podobnież ambitny i bezkompromisowy. Choć z wykształcenia jest politologiem wydaje mu się, że pozjadał wszystkie rozumy i jest dziś ekspertem od prawa, sądownictwa, samorządności i więziennictwa. Ochrona Polski przed uchodźcami to jego Westerplatte, zaś gwałcicieli z Rimini poddałby torturom, a potem skazał na karę śmierci.

Tak, to właśnie on zostanie w przyszłym roku prezydentem Warszawy. Co więcej, wybory wygrać może w cuglach, na fali warszawskiego, lokatorskiego 500+. Najgorsze niestety jest to, że wszystko wskazuje na to, że opozycja będzie w starciu z Patrykiem Jakim bezsilna i bezradna. Może się okazać, że wystawienie nawet najlepszych kandydatów nie pozwoli na podjęcie skutecznej walki o fotel prezydenta stolicy. Duża ustaw reprywatyzacyjna, mimo że napisana na kolanie, bez wyliczeń skutków finansowych może być trampoliną do sukcesu Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach.

Dziś wiceminister sprawiedliwości był gościem w Radiu Zet, gdzie powiedział:

– Kończymy z największą hańbą III RP, tzn. z reprywatyzowaniem razem z ludźmi kamienic, żłobków razem z dziećmi, przedszkoli z dziećmi. Kończymy z tą jedną wielką hańbą i rzeczywiście mamy mechanizm, który jest mechanizmem podobnym do zadośćuczynienia za utracone mienie zabużańskie – mówił w rozmowie z Konradem Piaseckim.

– Jeżeli my uzyskamy reparacje od Niemiec, bo to oni wywołali tę wielką katastrofę, to wtedy mogę zwracać 100%. Dzisiaj państwa polskiego nie stać na to, żeby wypłacać wszystkim 100%, dlatego musimy wyważyć racje pomiędzy własnością indywidualną a interesem państwa – dodał.

Jak podkreślał Jaki, najważniejsze jest to, żeby raz na zawsze załatwić problem. I właśnie to niezałatwienie tej sprawy może położyć się cieniem na największej partii opozycyjnej. Bo choć w 2011 roku, gdy wycofali się z przeprowadzenia ustawy reprywatyzacyjnej z obiektywnych powodów budżetowych, to fakt iż nie wrócili do tematu w latach 2013-2014 obciąża ich totalnie. Wyborcy kupią tę narrację, tym bardziej, że będzie ona podgrzewana kolejnymi posiedzeniami komisji weryfikacyjnej, pokazującej skalę patologii przy skupowaniu roszczeń i przejmowaniu kamienic razem z lokatorami. PiS opanował niemal do perfekcji kampanię negatywną, dlatego każdy kandydat PO może tym tematem oberwać. Samemu Patrykowi Jakiemu z kolei wcale nie będzie przeszkadzał fakt, że sam od głosu nad tzw. “małą ustawą reprywatyzacyjną” się wstrzymał.

Najśmieszniejsze w tej sprawie jest to, że ustawa autorstwa Patryka Jakiego może być legislacyjnym bublem, a jej skutki mogą być prawnie podobne jak decyzje komisji, której przewodniczy. Nie ma to znaczenia, gdyż propaganda zrobi z niego wybawiciela ciemiężonych obywateli Warszawy. Ewentualna kampania PO i .N, która będzie pokazywała, że Patryk Jaki prezentuje poziom internetowego trolla, może niestety nie wystarczyć. Prawda przestaje wystarczać.

Droga opozycjo, pora się obudzić i opracować skuteczną strategię obrony Warszawy. To ostatni moment, by podjąć działania zaradcze i zaproponować warszawiakom wspólną, rozsądną alternatywę. Boję się jednak, że jest już za późno.

Źródło: 300polityka.pl

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie