Polityka i społeczeństwo

Opozycja alarmuje: To hańba, szef MON zostanie rozliczony

Ostateczne starcie Ziobry i Macierewicza. Spór o Smoleńsk podzieli prawicę?
Fot. Shutterstock

Sytuacja Antoniego Macierewicza w rządzie robi się coraz trudniejsza. Coraz więcej znaków na niebie i na ziemi wskazuje, że najwyższy kapłan religii smoleńskiej i główny miłośnik teorii spiskowej dziejów będzie musiał pożegnać się z rządem, niezależnie od tego, czy będzie to gabinet Jarosława Kaczyńskiego czy Mateusza Morawieckiego. W akcie desperacji postanowił on więc wyrównać rachunki z otwarcie krytykującym go byłym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotrem Pytlem, wysyłając w mikołajkowy poranek panów w mundurze Żandarmerii Wojskowej. O fakcie zatrzymania generała poinformowała jego żona na Twitterze dziś rano. Informację tę potwierdził także rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko.

Samo zatrzymanie ma związek z zarzutami o kontakty z rosyjskimi służbami. Generał wczoraj miał się stawić na przesłuchanie w tej sprawie. Bezpośrednim powodem zatrzymania było nieuznanie otrzymanego od niego zwolnienia lekarskiego, choć faktem jest, że generał był wczoraj na badaniach lekarskich, które zresztą dziś miały trwać nadal.

– Generał jest w drodze do prokuratury, czynności są planowane na godz. 12. Jest oburzony. ŻW nie pierwszy raz u niego była. Wezwania można wysyłać pocztą – powiedział obrońca Pytla, mec. Antoni Kania-Sieniawski, w rozmowie z TVN 24.

Sama sprawa, w której gen. Pytel został zatrzymany była już wielokrotnie opisywana. Na początku sierpnia, w rozmowie z portalem NaTemat, sam zainteresowany ujawnił szczegóły zarzutów, jakie stawia mu Prokuratura Wojskowa – chodzi m.in. kwestię pozytywnej opinii w sprawie wniosek o koncesję na broń dla Fundacji Otwarty Dialog.

Nie zamierzam się z niczego tłumaczyć, bo trudno jest polemizować z tak piramidalną bzdurą. Tutaj mamy do czynienia z NGO-sem (Fundacja Otwarty Dialog – red.), który brał czynny udział w pomocy humanitarnej w czasie walk na Ukrainie, w związku z tym, że mieli problemy z dostarczaniem typowo ochronnego sprzętu. To nie jest uzbrojenie, natomiast jest umiejscowione w ustawie o obrocie bronią i amunicją. Mówię o hełmach i kamizelkach. – mówił wówczas. 

Sprawę skomentowali już politycy Platformy Obywatelskiej, w tym były szef MON Tomasz Siemoniak, który zwrócił uwagę na dysonans pomiędzy wczorajszym wezwaniem prezydenta o zakopanie podziałów a dzisiejszym działaniem Macierewicza.

Politycy PO błyskawicznie zorganizowali też briefing w Sejmie, w którym nie brakowało mocnych słów:

– To sytuacja bezprecedensowa, pokazująca że prezydent Duda nie mylił się, nazywając metody Antoniego Macierewicza metodami ubeckimi. Nie znamy szczegółów tej sprawy. Domagamy się wyjaśnień, natomiast nie ma precedensu chyba że odwołać się do poprzednich rządów PiS, gdzie szefowie służb byli zatrzymywani do tego żeby w taki sposób traktować ludzi którzy poświęcili swoje życie, zdrowie służbie RP. Chcę z całą mocą powiedzieć: gen. Pytel jest uczciwym oficerem, który w warunkach zagrażających nie raz zagrażających życiu i zdrowiu. Takie traktowanie jest haniebne i ci którzy tak właśnie działają, poniosą za to odpowiedzialność. Będziemy wnioskowali o zwołanie sejmowej komisji obrony narodowej oraz ds. służb. Dziś jest to Piotr Pytel, jutro to może być każdy z państwa, jeśli skrytykują państwo Antoniego Macierewicza – powiedział Siemoniak.

Z kolei były rzecznik rządu Ewy Kopacz zwrócił się do szefa MON:  Pan przez osobistą zemstę, zastraszenie polskich oficerów i bohaterów, niszczenie polskiej armii honoru się pozbawił. Taka jest prawda o ministrze Macierewiczu. Na śmietnik historii – tam pan musi trafić!

Trudno nie odnieść wrażenia, że Antoni Macierewicz już całkowicie zerwał się PiS-owi ze smyczy. Realizuje prywatną wendettę w sprawach niezwykle istotnych i prestiżowych, także w kontekście wzmacniania polskiej pozycji w NATO. Szkoda, że zapomina o tym, że cierpi na tym wizerunek naszego kraju.

Źródło: TVN 24

fot. Shutterstock/praszkiewicz

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie