Polityka i społeczeństwo

Marszałek Sejmu chciał zabłysnąć w sprawie nowej ordynacji wyborczej. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

Prawo i Sprawiedliwość dwoi się i troi, by przebudować nasz kraj na swoją modłę. Jednym z najważniejszych frontów walki dla dobrej zmiany jest batalia o zmianę ordynacji wyborczej, zarówno w nachodzących wielkimi krokami wyborach samorządowych, jak i w wyborach parlamentarnych, które odbędą się rok później.

Jednym z koronnym argumentów przemawiających według PiS za koniecznością wprowadzenia zmian, jest zapewnienie bezpieczeństwa i przejrzystości procesu wyborczego. W partii Kaczyńskiego od lat panuje przekonanie, że wybory w Polsce są fałszowane. Skoro Prawo i Sprawiedliwości na przestrzeni 8 lat przegrywało wszystkie wybory, to musi coś w tym być. Nawet podwójne wyborcze zwycięstwo w 2015 roku nie zawróciło PiS z drogi walki o nową ordynację.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że powyższe “argumenty” stanowią jedynie zasłonę dymną. Są elementem starannie zbudowanej narracji mającej na celu przekonanie swoich zwolenników do konieczności majstrowania przy wyborach. Tym niemniej czołowi politycy PiS codziennie wygłaszają ten sam przekaz dnia. Stał się on tak powtarzalny, że brzmi niemal jak mantra.

Najnowszy przykład pochodzi z wczoraj, kiedy marszałek Sejmu Marek Kuchciński postanowił dorzucić swoje trzy gorsze stwierdzając: “Jutro obrady wznowi komisja nadzwyczajna ws. ordynacji wyborczej. Jaki cel? Przede wszystkim uczciwe wybory i transparentnie. Jak nowe urny wyborcze.”

Abstrahując od tego, że w ustach kluczowego polityka PiS powyższe zapewnienie brzmi jak ponury żart, warto się skupić na samym meritum wypowiedzi Kuchcińskiego. Każdy, kto śledzi kwestię nowej ordynacji, zdaje sobie sprawę, że partia rządząca majstruje przy niej nie dlatego, żeby zapewnić bezpieczeństwo i przejrzystość, ale dlatego, by zwiększyć swoje szanse w nachodzących wyborach i co za tym idzie, zapewnić sobie pełnię władzy.

Tym razem jednak internauci pozostali czujni, wytykając marszałkowi Sejmu hipokryzję oraz nieznajomość realiów. Zebraliśmy dla was najlepsze tweety. Oto one:

https://twitter.com/annagugala/status/937586690474078208

fot. flickr/Sejm RP 

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie